„Ogniste ptaki” Władysława Hasiora świetnie wkomponowały się w skarpę przy Teatrze Letnim. Nieco starsi szczecinianie pamiętają jednak, że tę oryginalną kompozycję można było wcześniej zobaczyć w innych miejscach Szczecina. Dwukrotnie musiała jednak ustępować miejsca dużym inwestycjom.
Wiele szczecińskich pomników, rzeźb i instalacji artystycznych wielokrotnie zmieniało swoją lokalizację, co wiązało się często z różnymi „przygodami”. Wspólnie z Poliną Wierzchowiec, przewodniczką miejską i miłośniczką historii Szczecina przyjrzeliśmy się najciekawszym takim historiom.
Musiały ustąpić Trasie Zamkowej i inwestycji mieszkaniowej
„Ogniste Ptaki” odsłonięto w 1975 r. na skarpie przy Zamku Książąt Pomorskich z okazji wystawy prac Władysława Hasiora, zakopiańskiego rzeźbiarza i malarza. Na zdjęciu Zbigniewa Wróblewskiego, szczecińskiego fotografa, widać instalację w pełnej krasie, czyli stojącej w specjalnie zaaranżowanych płomieniach.
Już cztery lata później trzeba było jednak ją stamtąd zabrać, bo zaczynała się budowa Trasy Zamkowej. Po kilkumiesięcznej renowacji przez twórcę „Ogniste ptaki” trafiły na pl. Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, czyli dzisiejszy pl. Zgody. Stanęły na stalowej rampie, na trawniku między ul. Bogusława X a Obrońców Stalingradu (dziś Bałuki). (W serwisie fotopolska.eu można zobaczyć, w którym dokładnie miejscu stały.) W 1989 r. zaczęto w tym miejscu budować nową kamienicę, więc na instalację artystyczną nie było już miejsca.
Na pięć lat trafiły do magazynu.
Wymagają prac konserwatorskich
Ostatecznie „Ogniste ptaki” wylądowały w Parku Kasprowicza. Kompozycja stanęła na specjalnie przygotowanym betonowym postumencie, na szczycie skarpy nad Rusałką. Jej elementy często są niszczone, więc już kilkukrotnie trzeba było przeprowadzać naprawy. Prace konserwatorskie planowane są również w tym roku.
Instalacja ma blisko 26 metrów długości i nieco ponad 2 metry wysokości. Składa się z osiemnastu elementów, przedstawiających stado kolorowych ptaków ukazanych z profilu. Do ich stworzenia artysta wykorzystał pręty, kształtowniki, łańcuchy i blachy.
Komentarze
6