W ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic powstaje nowa droga w ciągu DK31, która od wschodu ominie Gryfino. Prace mają zakończyć się w październiku 2024 roku.

To inwestycja Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która tak relacjonuje aktualny stan robót na placu budowy.

„Widoczny już jest ślad niemal całej obwodnicy #Gryfina w ciągu #DK31. Prowadzone są prace ziemne, trwa przebudowa kolizji i budowa kanalizacji deszczowej” – czytamy na twitterowym koncie szczecińskiego oddziału.

Obwodnica będzie miała 5,6 km długości. Kierowcom udostępniona zostanie jednojezdniowa droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) z czterema rondami – na początku i końcu obwodnicy, na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 120 i na skrzyżowaniu z drogą powiatową. Na nowej trasie zaprojektowano też wiadukty, przejścia dla małych zwierząt, przepusty dla płazów i ekrany akustyczne.

Wykonawcą inwestycji, w formule zaprojektuj i wybuduj, jest konsorcjum firm Roverpol (lider) i Rover Infraestructuras, znane w Szczecinie z budowy węzłów Łękno i Granitowa oraz przebudowy al. Jana Pawła II (wszędzie nie obyło się bez opóźnień). Wartość kontraktu to 74,7 mln zł.

Obwodnica Gryfina jest częścią rządowego programu budowy 100 obwodnic w latach 2020-2030. W jego ramach w województwie zachodniopomorskim zaplanowano jeszcze 8 innych podobnych inwestycji, obwodnice: Szczecinka, Kołbaskowa, Wałcza, Szwecji, Rusinowa, Człopy Stargardu i Złocieńca.