Ósma edycja studenckiej zbiórki krwi „Wampiriada” odbędzie się w dniach 16-18 listopada 2010 roku. Studenci poszczególnych szczecińskich uczelni będą mogli przez trzy kolejne dni oddawać krew, aby pomóc potrzebującym.

Studenci z całej Polski – łączcie się!

„Wampiriada” to ogólnopolska studencka akcja honorowego krwiodawstwa, która odbywa się na wielu uczelniach w całej Polsce. Jak zapewniają organizatorzy: jest to jedna z największych kampanii masowego oddawania krwi oraz promocji honorowego krwiodawstwa w Polsce. Akcja ma na celu popularyzowanie wśród studentów idei honorowego krwiodawstwa i promowanie zdrowego trybu życia. Każde pobranie krwi poprzedzone jest kompleksowymi badaniami, na życzenie można otrzymać bezpłatnie ich wyniki (oznaczenie grupy krwi, pełna morfologia krwi, badanie pod kątem wirusowego zapalenia wątroby typu B i C oraz HIV). Studenci, który w tych dniach oddadzą krew otrzymają – za porozumieniem rektorów szczecińskich szkół wyższych – zwolnienia z zajęć. Poprzednia edycja „Wampiriady” odbyła się w Szczecinie w dniach 11-13 maja 2010 roku. Do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zgłosiło się 519 osób, chcących ratować ludzkie życie. Zebrano wówczas aż 211 litrów krwi.

Kiedy i gdzie będzie można oddać krew?

Aby oddać krew w ramach „Wampiriady” należy w wyznaczonych dniach przyjść do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (al. Wojska Polskiego 80/82) w Szczecinie. Podczas akcji studenckiego honorowego krwiodawstwa obowiązuje podział studentów ze względu na uczelnię, na której studiują.

1.            Jeśli jesteś studentem Uniwersytetu Szczecińskiego lub Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii

- zgłoś się 16 LISTOPADA w godzinach 7.00 – 13.00.

2.            Jeśli jesteś studentem Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Wyższej Szkoły Humanistycznej lub Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu

- zgłoś się 17 LISTOPADA w godzinach 7.00 – 13.00.

3.             Jeśli jesteś studentem Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego lub Akademii Morskiej

- zgłoś się 18 LISTOPADA w godzinach 7.00 – 13.00.

Do oddawania krwi zachęcamy również pozostałych mieszkańców Szczecina, krwiodawcą może zostać każda osoba w wieku od 18 do 65 lat, która pozytywnie przejdzie badania. Poniżej przypominamy, jak należy przygotować się do oddawania krwi.

Jak przygotować się do oddawania krwi?

Honorowy krwiodawca musi być osobą pełnoletnią, czuć się zdrowo (nie należy ignorować nawet niewinnych objawów przeziębienia, np. kataru) i ważyć co najmniej 50kg. Ponadto potencjalny dawca nie mógł mieć w ciągu ostatnich 6 miesięcy wykonanego tatuażu, przekłutych uszu lub innych części ciała. Z możliwości oddania krwi wykluczają również wykonane w ostatnim półroczu diagnostyczne badania i zabiegi endoskopowe lub przebyte leczenie krwią i jej składnikami. W dniu poprzedzającym pobranie krwi powinno się wypić ok. 2 litrów płynów (najlepiej wody mineralnej lub soków). Natomiast nie wolno tego dnia spożywać żadnego alkoholu (przez 24 godziny poprzedzające oddawanie krwi), trzeba także ograniczyć palenie papierosów. W dniu zabiegu należy zjeść rano lekki posiłek i koniecznie wziąć ze sobą dowód. Pobieranie 460ml krwi (10ml – próbka + 450ml krwi pełnej) trwa ok. 10 minut, jest bezbolesne i odbywa się pod nadzorem personelu medycznego. Na zakończenie dawca otrzymuje tabliczki czekolady. Przed kolejnym oddaniem krwi należy zrobić co najmniej 8-tygodniową przerwę. W ciągu roku mężczyzna może oddać krew 6 razy, kobieta – 4 razy.

Dlaczego warto zostać honorowym krwiodawcą?

Nie oddawałeś jeszcze krwi? Wampiriada to świetna okazja, by zrobić to po raz pierwszy! Warto przypomnieć, że krew jest bezcennym lekiem: co 1 minutę ktoś potrzebuje krwi, dla której nie ma substytutu. A jedna jednostka krwi może uratować życie nawet trzem osobom! Krew jest niezbędna w leczeniu jednej na dziesięć osób przebywających w szpitalu. „Stabilność polskiego systemu krwiodawstwa i odpowiednie rezerwy krwi, to bezpieczeństwo nas wszystkich” – czytamy na stronie Wampiriady. Jak zapewniają organizatorzy, w akcji warto wziąć udział dla samej satysfakcji z możliwości uratowania komuś życia – to prosty sposób, w jaki można nieść pomoc innym ludziom. Ponadto jest to doskonała okazja do sprawdzenia własnego stanu zdrowia i wykonania bezpłatnych, kompleksowych badań.

Organizatorem studenckiej zbiórki krwi jest Niezależne Zrzeszenie Studentów, jedna z najaktywniejszych organizacji studenckich działająca w całej Polsce. Szczegóły na temat akcji na stronie Niezależnego Zrzeszenia Studentów: www.nzs.szczecin.pl.

Akcja została objęta honorowym patronatem przez rektorów szczecińskich szkół wyższych, Prezydenta Miasta Szczecina oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

Patronat medialny nad akcją objął portal www.wSzczecinie.pl.