Dzięki dodatkowym milionom złotych i po trzech latach od ogłoszenia zwycięzcy konkursu architektonicznego, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie wkrótce rozpocznie budowę nowego obiektu kliniczno-dydaktyczno-badawczego. Wykonawcą nowoczesnego ośrodka zostało konsorcjum gdańskiej korporacji Doraco i austriackiej spółki Porr.
Pomorskiemu Uniwersytetowi Medycznemu w Szczecinie dopiero za drugim razem udało się wybrać wykonawcę budowy ośrodka kliniczno-dydaktyczno-badawczego, który ma powstać w wiekim wykopie przy Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 1 przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie. Wygrała najtańsza, choć i tak przekraczająca budżet uczelni, oferta konsorcjum firm Doraco i Porr opiewająca na kwotę 519 785 500 zł.
Inwestycja mniejsza niż pierwotnie planowano
Inwestycja szczecińskiej uczelni będzie trochę skromniejsza niż pierwotnie przedstawiano. W budynku znajdzie się 16 (a nie 20) jednostek organizacyjnych, w tym – 6 tworzących Centrum Medycyny Translacyjnej, 4 wchodzące w skład Collegium Pharmaceuticum oraz 5 jednostek Samodzielnego Szpitala Klinicznego nr 1 w Szczecinie.
Oprócz tego w budynku znajdzie się 49 sal dydaktyczno-wykładowych, w tym aula na ponad 400 miejsc, laboratoria, poradnie dla pacjentów oraz garaż podziemny na około 600 miejsc parkingowych, z których będą mogli korzystać również pacjenci SPSK nr 1 w Szczecinie.
– Zakładamy, że wykonawca jak najszybciej przedłoży wszystkie wymagane dokumenty, które pozwolą na podpisanie stosownej umowy i niezwłocznie rozpocznie prace budowlane – informuje Barbara Wiszniewska, rzecznik prasowa Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
Dodatkowe wsparcie z budżetu państwa
Wybranie wykonawcy nie byłoby możliwe bez dodatkowego wsparcia z budżetu państwa. Przypomnijmy, że uczelnia przeznaczyła na realizację inwestycji 368 milionów złotych, które okazały się jednak zdecydowanie za małymi funduszami. Dlatego też pierwszy przetarg z ubiegłego roku, w którym najtańsza oferta opiewała na ponad 558 milionów złotych, musiał zostać unieważniony.
– W związku z tym ponownie zweryfikowano dokumentację projektowo-kosztorysową pod kątem możliwych ograniczeń. W wyniku tego działania uzyskano dodatkową dokumentację w postaci programu funkcjonalno-użytkowego, którego autorem jest pracownia Dedeco (zwycięzca konkursu architektonicznego – red.) – dodaje Barbara Wiszniewska.
W lutym tego roku uczelnia ogłosiła drugi, z nieco mniejszym zakresem zadań, przetarg. Tym razem złożone oferty również przekraczały budżet, ale w lipcu tego roku uczelnia otrzymała dodatkowe, milionowe wsparcie z budżetu państwa.
Inwestycja w miejscu wielkiego wykopu
Nowy ośrodek Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie ma nie tylko zagwarantować najlepsze warunki pacjentom, lekarzom i studentom, ale również wyróżniać się pod względem architektonicznym. Konkurs na jego zaprojektowanie wygrała w 2020 roku szczecińska pracownia Dedeco.
Inwestycja zajmie mniej więcej połowę olbrzymiego wykopu przy ulicy Unii Lubelskiej, w którym przed wojną Niemcy planowali budowę stadionu na 100 tysięcy miejsc.
Budynek kliniczno-dydaktyczno-badawczy jest jedną z inwestycji realizowanych w ramach wieloletniego programu „Rozbudowa wraz z modernizacją Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Szczecinie w zakresie kliniczno-dydaktycznym i medycznych wdrożeń innowacyjnych”. Pierwotnie uczelnia otrzymała od rządu dofinansowanie w wysokości 590 mln zł, a w lipcu tego roku – dodatkowe 210 milionów złotych.
Komentarze
17