Tajemnice zawsze przyciągają uwagę i ciekawskie spojrzenia. Często spacerując ulicami Szczecina zastanawiam się, któż mógł tu przechadzać się przede mną. Każde bowiem miasto – a w szczególności te z bujną historią – kryje w swoich murach przepiękne, kuszące tajemnice z przeszłości. By odkryć część sekretów powstał projekt „Szczecińskie Kamienice”.
Tchnienie całej koncepcji dał dobrze wszystkim znany szczeciński artysta Adam „Łona” Zieliński. Następnie grupa miłośników Szczecina w składzie Justyna Machnik, Małgorzata Wrzosek, Bartosz Morylewski, Paweł Knap, postanowili opracować szczególny szlak turystyczny. Szczególny, bo opowiadający o ważnych dla naszego miasta ludziach przez pryzmat kamienic i otaczającej je przestrzeni.
Szlak turystyczny „Niezwykli szczecinianie i ich kamienice” to trzynaście nazwisk – siedem niemieckich i sześć polskich. Spacer zaproponowany przez twórców projektu to wędrówka ulicami Szczecina przedwojennego i tego, który narodził się po wojnie. Inicjatywa to w rzeczywistości podróż do przeszłości i współczesna dokumentacja stanu kamienic.
Twórcy dla turystów przygotowali specjalną mapę z biogramami pierwszej trzynastki wielkich nazwisk. Ale zwiedzanie nie będzie tylko polegało na oglądaniu ulic i fasad budynków. Jak zapewniają organizatorzy, do kamienic wejdą najlepsi, szczecińscy fotografowie, którzy przedstawią na swych pracach ich wnętrze.
Projekt dopiero ruszył, ale organizatorzy mają już plany na przyszłość. W maju jest przewidziany spacer z niespodziankami po opracowanym szlaku. W głowach zaś są kolejne szlaki, które pokażą historię miasta poprzez piękne kamienice z XIX i XX wieku.
Jeżeli jesteście ciekawi kto zamieszkiwał przy Łokietka, w której kamienicy mieszkała królowa twista, chcecie poznać pierwszą dyrektorkę I Liceum Ogólnokształcącego i jesteście ciekawi kim był Leon Jessel czym prędzej chwyćcie mapę szlaku i wyruszcie na poznawanie szczecińskich osobistości i kamienic, w których żyli.
Wkrótce mapy będą dostępne w miejscach, z których korzystają turyści odwiedzający nasze miasto.
Komentarze
1