W Szczecinie odbył się pierwszy w Polsce ślub gejowski. Co prawda nie ma on mocy prawnej, chociaż w niektórych krajach zachodnich jest uznawany.
Pierwszy ślub gejowski, a dokładniej gejowski ślub humanistyczny odbył się na V Festiwalu Racjonalistycznym. W ceremonii wzięli udział oprócz państwa młodych ich rodzina i znajomi. Młodzi złożyli uroczystą przysięgę, następnie wymienili się obrączkami i podpisali akt ślubu.
Jeden z małżonków nie jest postacią anonimową. W ostatnich miesiącach Ryszard Giersz zasłynął wygraniem bezprecedensowej sprawy wytoczonej przeciwko mieszkance Wolina, której udowodniono znieważanie mężczyzny.
KOMENTARZ: Gejowski ślub humanistyczny nie ma mocy prawnej, ale szukając analogii, jest jak spalony w futbolu. Co prawda bramka nie padła, ale jakaś bariera została przełamana. Dlaczego Szczecin? Panowie młodzi są z nim związani, ale czy homoseksualiści mieszkają tylko w naszym mieście? Szczecin to miasto areligijne, w którym niewielki procent, w porównaniu do reszty Polski, praktykuje. Ludzie tutaj są tolerancyjni, biorąc pod uwagę polską miarę, a napięcia narodowościowe czy dotyczące orientacji seksualnej należą do rzadkości.
Komentarze
15