Twórcze warsztaty nie tylko przeniosły ich w świat szpiegostwa, kryptografii, ukrytych historii, ale pokazały, że ubiór i biżuteria stanowiły kiedyś wyraz oporu oraz jedności narodowej. Kilkudziesięciu uczniów i seniorów wzięło udział w projekcie „Powstanie Styczniowe – Czas Kurierów”. „Było super”. „W końcu coś ciekawego”. „Chcemy więcej takich warsztatów” – komentują.

Inicjatywa „Powstanie Styczniowe – Czas Kurierów” zajęła 3. miejsce na blisko 400 wniosków z całej Polski zgłoszonych do programu dotacyjnego Biura „Niepodległa”. Za jej realizację odpowiedzialne są Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu oraz Archiwum Państwowe w Szczecinie.

„Nie chcieliśmy, aby to była nudna przestrzeń”

W ramach projektu uczniowie szkół podstawowych w Kołbaskowie i Przecławiu oraz uczestnicy „Kawiarenek dla Seniorów” działających przy GOKSiR wzięli udział w animacjach, tworzeniu map sensorycznych, warsztatach twórczych i grach terenowych.

– Przede wszystkim zależało nam na formule. Nie chcieliśmy, aby to była nudna przestrzeń, która w żaden sposób nie będzie angażować uczestników. Te zajęcia miały pozwolić młodzieży i seniorom poznać historię powstania styczniowego, ale w inny sposób. Poprzez działanie, ruch, kreację, a nie słuchanie wykładu – tłumaczy kuratorka projektu Beata Kuracińska. – Byliśmy bardzo zadowoleni. Podczas warsztatów nikt nie wyciągnął komórki.

„W końcu to było coś ciekawego”

Podczas warsztatów „Moda na czarno” dowiedzieli się, że ubiór i biżuteria w czarnym kolorze były nie tylko wyrazem elegancji, ale i symbolem oporu oraz jedności narodowej. Zajęcia „Na przeszpiegach” pozwoliły im poznać historię przez różnorodne zmysły i wyobraźnię. Natomiast gra terenowa „Tajne przez poufne: księga szpiegów” przeniosła ich w fascynujący świat szpiegostwa, kryptografii i ukrytych historii Powstania Styczniowego.

– Bardzo spodobały mi się te zajęcia. W końcu to było coś ciekawego. Historia jest dla mnie nudna, a tutaj mogliśmy ją poznać przez udział w warsztatach z robienia biżuterii i gry w escape roomach. Fajnie spędziłam czas ze znajomymi ze szkoły – mówi jedna z uczestniczek.

– Było naprawdę super. Mogłyśmy nie tylko poznać historię Powstania Styczniowego, ale i kreatywnie spędzić czas. Każda z nas mogła zrobić własnoręcznie biżuterię, zobaczyłyśmy również Archiwum Państwowe w Szczecinie. Rewelacja. Bardzo chcemy, aby takich zajęć było jak najwięcej. Mamy dużo koleżanek, które również są zainteresowane – dodają panie Wanda, Jadwiga i Wanda.

„Udało nam się stworzyć innowacyjny projekt”

– Nie jesteśmy Muzeum Narodowym, Archiwum Państwowym czy instytucją galeryjną. Jesteśmy gminnym ośrodkiem kultury i udało nam się stworzyć innowacyjny projekt, który poprzez modę, sensorykę, aktywność terenową, wyjazdy studyjne i autorskie wystawy pozwolił młodym i seniorom z gminy Kołbaskowo poznać historię Powstania Styczniowego – mówi Rafał Roguszka, autor koncepcji wydarzenia i dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu. Uczestnicy warsztatów mieli również okazję m.in. zwiedzić Archiwum Państwowe w Szczecinie.

– Zobaczyli również nasze materiały archiwalne i wzięli udział w warsztatach konserwatorskich. Jako Archiwum Państwowe nie tylko gromadzimy dokumenty, ale również popularyzujemy tę wiedzę – podkreśla dyrektor Krzysztof Kowalczyk. – Ten projekt to przykład bardzo dobrej współpracy instytucji państwowej i samorządowej instytucji kultury – dodaje.

„Dobra droga, aby pokazywać historię”

Zwieńczeniem projektu „Powstanie Styczniowe – Czas Kurierów” był czwartkowy wernisaż trzech wystaw tematycznych w GOKSiR - „Echa Powstania Styczniowego – Wielopolscy w Szczecinie i na Pomorzu”, „Czas Kurierów Powstanie Styczniowe” oraz „Moda na Czarno”, czyli wystawy złożonej z prac uczestników.

– Cieszę się, że taki projekt powstał właśnie w naszej gminie Kołbaskowo. Dzieci zostały odciągnięte od telefonów i laptopów, poznały historię, ale w bardzo ciekawy sposób. Cieszę się, że nasza gmina jest generatorem tego typu pomysłów – podkreśla radny Tomasz Kufel.

– Widziałam te prace biżuteryjne i nie dziwię się, że pojawiały się pytania o możliwość ich kupienia. Myślę, że to dobra droga, aby pokazywać historię. Ale nie tą pompatyczną i skupioną na bitwach oraz datach, których młodzież ma dość i ich nie zapamięta – dodaje Agnieszka Kuchcińska-Kurcz, dyrektor Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie.

Projekt został dofinansowany ze środków Biura „Niepodległa” w ramach programu dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.