Trwają prace nad dokumentacją projektowo-kosztorysową budowy nowej siedziby szczecińskiego oddziału RDLP. Dwa budynki (administracyjny oraz garażowo-gospodarczy) i parking powstaną w lesie, na porośniętej głównie ponad 60-letnimi sosnami działce w Płoni, między ulicami: Szosa Stargardzka, Balińskiego i Trzcinową.

O planach inwestycyjnych Lasów Państwowych poinformowała nas redakcja portalu Puszcza Bukowa. Na razie powstał projekt koncepcyjny autorstwa firmy Procyon / ERH . W grudniu 2018 r. wyłoniono wykonawcę dokumentacji projektowo-kosztorysowej. W czasie pięciu miesięcy ma ją przygotować firma Ekoinbud z Gdańska, która później będzie też inżynierem kontraktu, nadzorującym wykonawcę prac budowlanych. Wartość zamówienia to 768 tys. zł.

Co tam powstanie?

Jednopiętrowy budynek administracyjny ma mieć trzy skrzydła, układające się w kształt litery „T”. Poza pomieszczeniami biurowymi znajdzie się w nim m.in. sala konferencyjna, archiwum, pokoje gościnne i część kateringowa. Elewacja będzie się składać z wielu przeszkleń. W południowej części działki powstanie parking o powierzchni 0,5 ha. W części zachodniej będzie m.in. budynek gospodarczy oraz farma fotowoltaiczna.

Obecnie siedziba Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych mieści się w willi przy ul. Słowackiego. Od dawna trwają jednak poszukiwanie nowej lokalizacji. Wcześniej proponowano działkę znajdującą się również w Puszczy Bukowej, ale na terenie osiedla Żydowce. Po zmasowanej krytyce wycofano się z tego pomysłu.

dokumentacja projektowa RDLP udostępniona Klubowi Kniejołaza

Plan zagospodarowania pozwala na budowę w lesie

Działka w okolicach ul. Szosa Stargardzka, którą teraz wybrano, znajduje się na obszarach objętych formami ochrony przyrody, w Obszarze Natura 2000 Wzgórza Bukowe oraz w otulinie Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „Płonia – Urok” jako główne przeznaczenie tego terenu wymienia: zieleń leśną, wody śródlądowe (ciek Trawna, Leszczyniec, Dziki Potok), sieć gazową i elektroenergetyczną. Jako, że jest to obszar gospodarki leśnej dopuszcza się również zabudowę związaną z gospodarką leśną. To sprawia, że plany Lasów Państwowych są zgodne z zapisami mpzp.

Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych poprosiliśmy o więcej informacji na temat tej inwestycji. Odpowiedzi mamy uzyskać w przyszłym tygodniu.

dokumentacja projektowa RDLP udostępniona Klubowi Kniejołaza