Nadchodzący weekend i następujący po nim tydzień obfituje w filmowe propozycje w szczecińskich kinach. Będzie można sobie przypomnieć Melancholię Larsa von Triera, zobaczyć najnowszą wersję losów Jane Eyre, a także częściowo zaspokoić swój apetyt na dobre filmy w trakcie I Przeglądu Top Europa Films w Pionierze.

Jane Eyre znów wychodzi za mąż

Choć przez niektórych uważana za naiwną, książka Charlotte Brönte pt. Dziwne losy Jane Eyre wciąż jest jedną z najważniejszych pozycji literatury, głównie ze względu na rewolucyjne podejście do kwestii pozycji kobiet w świecie. Autorka spisała nie tylko fascynującą historię miłosną, ale także dosadnie wyraziła swoje zdanie na temat patriarchalnego systemu społecznego wiktoriańskiej Anglii. Nie bez powodu uznaje się, iż powieść wyprzedza swoje czasy, a Jane Eyre jest jedną z pierwszych feministek w literaturze. Jednak i ona została porażona miłosnym afektem. Zakochuje się w panu Rochesterze, któremu bliżej do Heathcliffa z Wichrowych wzgórz niż pana Darcy’ego z Dumy i uprzedzenia. Cary Fukunaga, reżyser najnowszej wersji losów Jane, skupia się głównie na tym wątku powieści i ukazuje uczucie rodzące się pomiędzy Jane i panem Rochesterem w niezwykle subtelny, wizualnie dopracowany sposób.

Może brak tu odrobinę gotyckiego mroku tej historii, ale wszystko wynagradzają piękne zdjęcia Adriano Goldmana i muzyka jak zwykle świetnego Dario Marianelli, zdobywcy Oscara za ścieżkę dźwiękową do Pokuty. Jane Eyre wyjątkowo dojrzale sportretowała Mia Wasikowska, znana m.in. z Alicji w Krainie Czarów Tima Burtona, jednak film kradnie jej Michael Fassbender. Pan Rochester według jego przepisu to bohater tragiczny, jednocześnie irytujący i pociągający, zasługujący zarówno na karę, jak i na zbawienie. W tle Judi Dench, Sally Hawkins i Jamie Bell. Warto wybrać się do Multikina i przyjrzeć się dziwnym losom Jane Eyre.

Europejskie perełki filmowe w Pionierze

Z kolei kino Pionier 1909 przygotowało wyjątkową ucztę dla kinomanów. I Przegląd Top Europa Films jest okazją do zapoznania się z najpopularniejszymi filmami wyświetlanymi w kinach należących do sieci Europa Cinemas. To po prostu filmowy katechizm, który trzeba wyryć na pamięć, co nie będzie bolesne, bo obrazy wyświetlane podczas przeglądu to rzeczywiście najwyższa półka.

Będzie można zobaczyć m.in. Soul kitchen Faitha Akina o właścicielu hamburskiej restauracji, której złota era następuje dopiero w momencie, gdy wkrada się do niej chaos; zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami i nagrodzony w Cannes film Xaviera Beauvois Ludzie Boga, czy filmową elegię na utratę poczucia przynależności w świecie pełnym ludzi, czyli Mamuta w reżyserii Lukasa Moodyssona. Na dokładkę francuska animacja Sylvaina Chometa pt. Iluzjonista i dokument o potędze street-artu pt. Wyjście przez sklep z pamiątkami, wyreżyserowany przez jego najbardziej znanego przedstawiciela, Banksy’ego. Każda z pozycji Przeglądu warta jest polecenia, każda zasługuje na przynajmniej jednokrotne obejrzenie, dlatego gorąco polecamy!

 

Filmowa apokalipsa raz jeszcze

Kino Helios rozpoczyna nowy cykl filmowy pod nazwą Kino Konesera. Według zapowiedzi organizatorów to długookresowy, cykliczny program oferujący widzom (...) niepowtarzalną możliwość obejrzenia filmów wyjątkowych, wykraczających często poza standardowy repertuar kin, nagradzanych na festiwalach, realizowanych przez wybitnych reżyserów. Na pierwszy ogień idzie Melancholia Larsa von Triera, o której pisaliśmy tutaj. Jeśli jeszcze nie widzieliście – koniecznie nadróbcie straty, zwłaszcza że reżyser już pracuje nad ostatnią częścią trylogii. Nymphomaniac, bo taki jest tytuł, ma opowiadać o erotycznym życiu kobiety od lat 0 do 50. Jak zwykle w przypadku Triera będzie ostro.