Niepotrzebne talerze, stare lustra i kafelki z zeszłorocznego remontu, mogą stać się częścią dzieła sztuki. Podwórkowej mozaiki, która we wrześniu powstanie na ścianie budynku w centrum Szczecina. To projekt Stowarzyszenia Edukacyjno-Artystycznego „Oswajanie sztuki".

Właśnie trwa zbiórka materiałów, które później posłużą jako budulec podwórkowej mozaiki. Organizatorzy czekają na „zbędne skarby” mieszkańców, czyli właściwie każdy rodzaj ceramiki (np. talerze, lustra, kubki, kafelki). Można je przynosić do Środka, Śródmiejskiego Punktu Sąsiedzkiego przy ul. bl. Królowej Jadwigi 44b (wejście od podwórka, od strony ul. Bohaterów Getta Warszawskiego i sklepu Andergrand) w godzinach jego pracy, czyli od wtorku do piątku (g. 16-20) i w sobotę (g. 10-14). W tych godzinach można również dopytać o szczegóły pod numerem: 690 323 035.

- Gdy zbierzemy materiały, zobaczymy, co możemy z nich zrobić. Wtedy przygotujemy trzy projekty. Mieszkańcy wybiorą wśród nich ten, który będziemy wspólnie realizować – mówi Ada Krawczak ze stowarzyszenia „Oswajanie Sztuki”.

Wspólne dzieło mieszkańców

Ada Krawczak zajmuje się realizacją tego projektu wspólnie z Patrycją Makarewicz i Patrycją Kuracińską. To projektantki graficzne, absolwentki Akademii Sztuki w Szczecinie, które od dawna zajmują się tematem sztuki i reklamy w przestrzeni publicznej. W ramach akcji Dobre Praktyki zaprojektowały m.in. szyld dla Pracowni Modniarskiej przy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego. Teraz, przy mozaice, nie będą jednak pracować same.

- Zapraszamy wszystkich szczecinian do pomocy przy tworzeniu mozaiki. Każdy będzie mógł przyjść i dołożyć swoją „cegiełkę” do jej powstania. A później podziwiać gotową kompozycję i fragmenty, które własnoręcznie ułożył – zachęca Ada Krawczak.

Gdzie powstanie mozaika?

Wytypowano już miejsce, w którym we wrześniu powstanie mozaika. Dopóki jednak nie zawarte zostaną wszystkie uzgodnienia, organizatorzy nie chcą zdradzać dokładnej lokalizacji.

- Możemy tylko powiedzieć, że będzie to ścisłe centrum Szczecina. Podwórko, które nie jest zamknięte, więc będzie dostępne dla wszystkich – mówi Ada Krawczak.

Najwięcej mozaik na ścianach szczecińskich budynków powstawało w czasach PRL. Najbardziej znana jest kompozycja autorstwa Emanuela Messera na frontowej elewacji Kina Kosmos. Dziś zasłonięta budynkiem biurowym. Dużo ostatnio mówi się o niszczejącej mozaice stoczniowej przy ul. Stalmacha. Zgodnie z deklaracjami przedstawicieli Stoczni Szczecińskiej jeszcze w tym roku ma zostać odnowiona, ale właściwe prace konserwatorskie wciąż nie ruszyły.

Projekt "Podwórkowa mozaika" jest dofinansowany ze środków otrzymanych od Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego w ramach Programu Społecznik 2018.