Powoli kształtów nabiera duże saunarium, które ma być największym wyróżnikiem Fabryki Wody w miejscu dawnej Gontynki. Prace wykończeniowe prowadzone są równolegle w różnych częściach aquaparku i budynku edukatorium.

W Fabryce Wody będzie aż 18 saun. Prace montażowe toczą się w tym momencie m.in. w saunie zamkowej (zostanie wykończona płytkami ceglanymi) i saunie hammam (klasyczna turecka łaźnia parowa). W saunie havana prowadzone są prace malarskie (docelowo będzie się tam unosić zapach kawy). Gotowa jest zabudowa sauny marynistycznej, która pozwoli odpoczywającym przenieść się na środek oceanu i oglądać gwiazdy na niebie. W caldarium (chłodniejsze połączenie przygotowujące do saunowania) są już płytki.

Budowlańcy pracują również w hali basenowej i budynku edukatorium. – Prace prowadzone są aktualnie we wszystkich zakamarkach Fabryki Wody. Na hali basenowej układane były płytki. Widoczna jest również zmontowana kolejna zjeżdżalnia. W strefie basenów VIP wykonywana jest zabudowa. Wewnątrz edukatorium kontynuowany jest montaż wyposażenia wystaw. Przybywa pokrycia kul cząsteczki wody. Trwa montaż ekranów – informuje Piotr Zieliński, rzecznik prasowy miejskiej spółki Fabryka Wody.

 Na zewnątrz budowane są drogi pożarowe, na tarasie łącznika pojawiają się płytki, a koparki przygotowują koryto sztucznej rzeki.  

Fabryka Wody ma być otwarta w połowie przyszłego roku. Prace budowlane kosztują 349,7 mln zł, a przygotowanie wystawy edukacyjnej – 25,8 mln. Na realizację tego projektu miasto zaciągnęło pożyczkę w bankach komercyjnych, która będzie spłacana do 2041 roku.