Noc Muzeów odbywa się we wszystkich krajach Europy w tym również i w Polsce. Już po raz piąty mieszkańcy Szczecina będą mieli okazję spotkać się ze sztuką i kulturą pod osłoną nocy. W trakcie tego kilkugodzinnego nocnego wydarzenia otwarte dla zwiedzających będą wystawy i galerie.
Głównymi organizatorami Nocy Muzeów są Muzeum Narodowe w Szczecinie, Zamek Książąt Pomorskich oraz Muzeum Techniki i Komunikacji. W tym roku w organizację przedsięwzięcia zaangażowało się także 20 wolontariuszy (w Muzeum Narodowym).
W wydarzeniu biorą udział zarówno muzea, jak i inne instytucje: stowarzyszenia, kościoły, galerie, kluby oraz puby. Całe przedsięwzięcie ma charakter edukacyjno- kulturalny i jest wydarzeniem niekomercyjnym.
Spacer w świetle gwiazd nic nie kosztuje. Tej nocy wstęp do wszystkich obiektów wystawienniczych jest darmowy. Warto wykorzystać tę szansę, ponieważ jest to jedyna taka noc w ciągu roku. Jest to wyjątkowa impreza, dzięki której mieszkańcy mają możliwość obejrzenia specjalnej oferty wystawienniczej, a w wielu miejscach czekają na nich niespodzianki. W Muzeum Narodowym oraz na Zamku można będzie skorzystać z usług przewodników.
W ubiegłym roku samo Muzeum Narodowe (4 gmachy) odwiedziło ponad 21 000 zwiedzających a ogółem wszystkie otwarte wtedy ekspozycje zobaczyło 38 000 gości.
Wystawy otwarte będą 15 maja od godz. 16- 24 (wejście do obiektów do godz. 24 a zwiedzanie do godz. 1).
Co warto zobaczyć?
Muzeum Narodowe
Anna Suchocka z Muzeum Narodowego zachęca do odwiedzenia wszystkich gmachów Muzeum oraz poleca ciekawsze wystawy:
-Przede wszystkim warto odwiedzić gmach główny Muzeum. Tam prezentujemy wystawy „Zaginione- Ocalone”- pierwsza publiczna prezentacja zbiory odzyskane w wyniku wymiany archeologicznej pomiędzy Polską a Niemcami, jest to blisko 30% kolekcji pomorskich. W Muzeum Historii Szczecina warto zobaczyć, ale przede wszystkim posłuchać „Hity z perforowanej płyty”, czyli 3 mini-koncerty szafy grającej z przełomu XIX i XX wieku, połączone z prezentacją na temat odtwarzanych utworów i samego urządzenia. W Muzeum Sztuki Współczesnej polecam „Najprawdziwsze historie miłosne”. Wystawa ta jest przeznaczona dla widzów dorosłych i tam też DJ Barry BrainGrain Lover będzie puszczał odpowiednią muzykę wprowadzającą w podróż po meandrach miłości i wszystkich jej odcieniach. Natomiast wszyscy szczecinianie, którzy nie mieli okazji zapoznać się w ubiegłym roku z naszymi wystawami w Galerii Sztuki Dawnej powinni odwiedzić ją tej nocy. Atrakcjami, które najbardziej cieszą się wśród dzieci są: Afrykańska wioska oraz Planetarium Astronomiczne Eureka. Warto wybrać się z dziećmi na koncert „Hity z perforowanej płyty”- wszystko będzie omawiane, pokazywane, to zupełnie inne płyty niż te, które znamy dzisiaj. Dlatego zarówno na dzieciach jak i dorosłych może to zrobić ogromne wrażenie. Oprócz tego zorganizowaliśmy kiermasz książek wydawnictw szczecińskich, proszczecińskich, muzealne (nasze wydawnictwa), dodatkowo gazeta antykwaryczna „Sztuka.pl” będzie miała u nas swoje stanowisko promocyjne, gdzie odbywać się będzie dystrybucja bezpłatnych archiwalnych egzemplarzy tejże gazety.
Zamek
Najciekawsze wydarzenia i wystawy na Zamku rekomenduje Katarzyna Syrenicz.
-Ogromnym zainteresowaniem w ubiegłym roku cieszyła się wieża widokowa. W tym roku również będzie można podziwiać z niej panoramę Szczecina nocą. Warta obejrzenia jest wystawa „Uroda portretu. Polska od Kobera do Witkacego” ukazująca panoramicznie rozwój całego gatunku od początku XVII wieku po klasyczną modernę. Będzie to jeden z ostatnich dni tej wystawy, więc jest to ostatnia szansa jej zobaczenia. Ciekawie prezentuje się również wystawa „Fazy światła. Malarstwo Ewy Kołacz”- jest to malarstwo abstrakcyjne z dużym naciskiem na kolorystykę. O godz. 18rozpocznie się zwiedzanie Zamku dla dzieci wraz z przewodnikiem, a o godz. 22 z udziałem wojów z Drużyny Grodu Trzygłowa będzie można zobaczyć wystawę w Krypcie Gotyckiej. Ukazuje ona świat Słowian i Wikingów w oparciu o źródła archeologiczne. Zapraszam również kiermasz wydawnictw- czyli naszych publikacji zamkowych, które sprzedawane będą w promocyjnych cenach.
Muzeum Techniki i Komunikacji
Muzeum otwarte będzie dopiero w październiku jednak 15 maja od godz. 18 będzie można odwiedzić jego magazyny. Bogato reprezentowane będą motocykle II Rzeczpospolitej: podkowa, tornedo, moj. Na wystawie pojawią się też trzy sokoły: 200, 600 i 1000- ten ostatni z koszem. Sokół cieszył się ogromną popularnością w okresie przedwojennym. To naprawdę udana konstrukcja, a niemal wszystkie części były produkowane w Polsce. Wśród powojennych jednośladów królować będą szczecińskie junaki. Dwa motocykle z koszami czekały w magazynach, nie były jeszcze pokazywane. Jeden kosz jest prototypowy, to aluminiowa gondola z junakiem M 10. Oprócz motocykli zwiedzający zobaczą także dwa samochody z serii SAM, czyli przerabiane samodzielnie. Pierwszy z nich to syrena coupe. Powstał tylko jeden egzemplarz tego samochodu. Drugi zaś to terenowy maluch-suzuki. Podwozie i silnik pochodzą z suzuki samurai. Nadwozie, to oczywiście polski fiat 126p. Na deser – prototyp. Szczecińskie muzeum posiada jeden z siedmiu wyprodukowanych egzemplarzy beskida.
Muzeum Narodowe, Zamek oraz Muzeum Techniki i Komunikacji to tylko trzy z wielu instytucji ,które w nocy z 15 na 16 maja za darmo udostępnią swoje wystawy. Wśród nich są także:Instytut Pamięci Narodowej, Galeria Brama Jazz Cafe, Galeria Piwnicy Kany, Galeria Soraya, Galeria 111, Bazylika Archikatedralna p.w. św. Jakuba Apostoła, Galeria Kierat 1, Galeria Sztuki Open Gallery, Antykwariat Marek Wyłupek, Antykwariat Czas, Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne, Kościół p.w św. Jana Ewangelisty, ul. Św. Ducha, Hotel Focus, Szczecin 2016, Willa Lentza.
Informacje o wystawach i godzinach wystaw w kalendarzu wydarzeń.
Komentarze
2