Gala rozdania nagród Business Club Szczecin za nami. Statuetki trafiły do wybitnych firm oraz osobistości regionu. Wśród zwycięzców znalazł się organ administracji, Urząd Morski w Szczecinie.

– Czasy koronawirusa nie tylko walka z epidemią, ale także dostosowanie się, ewolucja, umiejętność radzenia sobie. Dzięki taki osobom jak laureaci Szczecin rośnie w siłę – mówił w trakcie uroczystości Michał Przepiera, zastępca prezydenta.

Podczas XIX Gali Biznesu Nagrody Gospodarcze za 2020 rok wręczono 5 laureatom, w tym Urzędowi Morskiemu w Szczecinie.

Do podstawowych zadań Urzędu Morskiego w Szczecinie należy m.in. utrzymanie bezpieczeństwa żeglugi i ochrony portów, zapewnienie infrastruktury dostępowej do portów, ochrona brzegu morskiego, zagospodarowanie przestrzenne oraz obsługa i wydawanie dokumentów marynarzy.

– Urząd w 2020 roku zrealizował m.in. projekt Nostrimaris budowa dwóch statków wielozadaniowych dla Urzędów Morskich w Gdyni i w Szczecinie. Efektem tych prac są dwa statki wielozadaniowe Planeta I oraz Zodiak II, które będą wykonywać zadania w zakresie zwalczania pożarów, będą lodołamaczami, będą stawiaczami pław, będą służyć do pomiarów hydrograficznych. Pozwolą administracji wkroczyć w XXI wiek – mówi Wojciech Zdanowicz, dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie.

W 2020 Urząd Morski poszerzył również zakres swojej odpowiedzialności i w tej chwili odpowiedzialny jest za całe wybrzeże województwa zachodniopomorskiego. Uruchomiono również rejestru jachtów, dzięki któremu możliwa jest rejestracja wszystkich jednostek rekreacyjnych i komercyjnych, zarówno morskich jak i śródlądowych w jednym systemie teleinformatycznym.

Jednak najważniejszym zadaniem Urzędu w minionym roku była realizacja pogłębienia toru wodnego Szczecin-Świnoujście do głębokości 12,5 m. Jak zaznacza Zdanowicz, to nie tylko pogłębienie, ale również wybudowanie dwóch sztucznych wysp na Zalewie Szczecińskim, które powstaną z odłożonego z pogłębienia toru refulatu.

W 2020 roku udało się również zrealizować projekty dostępowe do portów w Policach i Stepnicy, jak również dwa programy wieloletnie związane z ochroną brzegu morskiego oraz utrzymaniem toru wodnego Szczecin-Świnoujście.

– Na rzecz polskiej gospodarki Urząd Morski przy pogłębianiu toru wodnego, ale i przy budowie statków wielozadaniowych, przeznaczył kwotę rzędu miliarda złotych. To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie to, że pracownicy z pełnym zaangażowaniem i poświęceniem mimo epidemii pracowali efektywnie i nie dali się wirusowi. Możemy wszyscy sobie pogratulować, że dzięki naszym wspólnym działaniom gospodarka województwa zachodniopomorskiego jest na dobrym i wysokim poziome efektywności – przyznaje Zdanowicz.