Ruch Narodowy chce uhonorowania w Szczecinie Mateusza Sitka, żołnierza zmarłego na polsko-białoruskiej granicy. Wśród propozycji są nazwanie imieniem zmarłego jednej ze szczecińskich ulic lub przyznanie poległemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Szczecina. – Sierżant Mateusz Sitek jest postacią historyczną. Został pierwszą śmiertelną ofiarą wojny hybrydowej po stronie polskiej. Zwyczajem jest, że pierwsze ofiary konfliktów są w sposób odpowiedni honorowane, czego przykładem jest Franciszek Ratajczak, pierwsza ofiara powstania wielkopolskiego – mówi Krzysztof Rudzki, jeden z liderów szczecińskiego Ruchu Narodowego, polityk Konfederacji.

Pod petycją do władz miasta ws. uhonorowania poległego żołnierza podpisali się politycy Konfederacji, w tym „jedynka” w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego – Magdalena Sosnowska.

– Wszyscy mimowolnie bierzemy udział w wojnie hybrydowej wymierzonej w nasz kraj. Zamordowany sierżant jest pierwszą ofiarą tej wojny. Dobrą praktyką jest honorowanie ofiar nazwami ulic lub honorowym obywatelstwem. To jest potrzebne, by pokazywać wsparcie dla żołnierzy i budować ich morale – przekonywał Krzysztof Rudzki z Ruchu Narodowego.

Jacek Kowalewski z Ruchu Narodowego jest weteranem misji w Iraku. Jak mówił podczas konferencji prasowej, uhonorowanie sierżanta Sitka to konieczność, ponieważ był to bardzo młody żołnierz, który oddał swoje życie w trakcie obrony polskich granic.

– Dla dowódców, którzy robią z żołnierzy żywe tarcze, nie powinno być miejsca w armii. Obrona naszej ojczyzny wymaga zaufania do zarządzających – mówił Kowalewski.

W poniedziałek politycy Ruchu Narodowego planują złożyć petycję w biurze rady miasta.

„Poprzez poparcie niniejszej petycji wszystkie kluby w Radzie Miasta mogą zamanifestować swoje poparcie dla pracy żołnierzy oraz udowodnić, że można dla dobra wyższego, jakim jest bezpieczeństwo Polaków, wyłączyć niektóre sfery działalności państwa z bieżącej walki politycznej” – czytamy w treści dokumentu. 

Podpisy pod petycją Ruch Narodowy będzie zbierać jeszcze w sobotę podczas Pikniku Pasji w ogrodzie INKU przy al. Wojska Polskiego 90. 7 lipca o godzinie 18:00 w szczecińskim kościele garnizonowym odbędzie się msza święta w intencji poległego żołnierza.

Mateusz Sitek został zamordowany przez migranta w czasie kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej. Po śmierci awansowano go do rangi sierżanta. Żołnierz zmarł 6 czerwca 2024 roku. Miał zaledwie 21 lat.