Filharmonia zebrała liczne nagrody architektoniczne, a i pobliskie Centrum Dialogu "Przełomy" powoli wychodzi z cienia swojego znakomitego sąsiada. O Szczecinie i jego architekturze zrobiło się głośno na świecie. Czy poza podziwianiem wspaniałych obiektów można zaoferować turystom coś więcej? Może talię kart do gry z wizerunkami 52 najwspanialszych budynków w historii Szczecina?
Szczecińska architektura to nie tylko Filharmonia
Filharmonia i Centrum Dialogu "Przełomy" zachwyciły architektów i urbanistów. Ale według Tomasza Sachanowicza – pomysłodawcy niezwykłej talii kart – to nie jedyne obiekty, którymi Szczecin może się pochwalić. Mamy w mieście sporo ciekawej architektury poniemieckiej, także z czasów kiedy niemieccy architekci byli światową awangardą w swojej dziedzinie (lata dwudzieste i trzydzieste XX wieku) oraz kładli podwaliny pod to, co dziś nazywamy modernizmem. Mamy kilka ciekawych przykładów architektury okresu PRL i wreszcie parę interesujących realizacji z lat 1990-2014 – przekonuje szczeciński architekt.To pierwszy taki pomysł w Polsce

Sachanowicz, również założyciel bloga i strony internetowej "Architektura w Szczecinie", uważa, że w naszym mieście jest (lub było) co najmniej 52 budynków wartych uwagi. Aby to udowodnić – zaprojektował unikatową talię kart do gry, na których umieścił po jednym ze szczecińskich obiektów architektonicznych. Pomysł zebrania i pokazania tego wszystkiego w lapidarnej formie realizują dość dobrze właśnie karty. Parafrazując Steve'a Jobsa - ("iPod to 1000 piosenek w kieszeni") - karty to 52 budynki w kieszeni. Według niego nikt do tej pory w Polsce nie wpadł na identyczny pomysł. Sachanowicz ma miłe wspomnienia związane z kartami. Były czymś obecnym w moim dzieciństwie w latach osiemdziesiątych i wczesnych dziewięćdziesiątych. Karty to wiele gier w jednej – dodaje.

Grzybek też będzie na kartach?

Jakie obiekty znajdą się na poszczególnych kartach? Nie może, oczywiście, zabraknąć ani Filharmonii ani Centrum Dialogu "Przełomy". Sachanowicz wymienia kolejne obiekty: budynki pochodzą z różnych epok - zaczynając od najstarszej Baszty Panieńskiej, poprzez Zamek Książąt Pomorskich, zabudowę Wałów Chrobrego, Czerwony Ratusz, Kino Kosmos, Cezas, WDS. Na kartach znalazło się też kilka obiektów już nieistniejących, które uznałem za ciekawe i warte upamiętnienia: między innymi sławny Grzybek z okolic Bramy Portowej projektu Kazimierza Stachowiaka, stalowo-szklany pawilon handlowy Barbara i przedwojenny modernistyczny kościół na Łasztowni.Jakie wizerunki budynków na kartach?

Wizerunki wymienionych obiektów, które znalazły się na kartach, wydają się być dość minimalistyczne. Niektóre powstały na długo wcześniej przed pojawieniem się pomysłu, aby umieścić je na kartach. Opracowałem ikonki  budynków w oparciu o dostępne materiały i zdjęcia obiektów w konwencji graficznego uproszczenia i redukcji, ale w miarę możliwości z największym poziomem wierności oryginałom. Ikonki ciekawych szczecińskich budynków zacząłem opracowywać, zanim zdecydowałem się umieścić je na kartach, w związku z czym część z nich pojawiła się już wcześniej na koszulkach Architektury w Szczecinie. Prosty język graficzny podyktowany był uniwersalnością ikonek.      

Gdzie, kiedy i za ile?
Przed autorem jeszcze długa droga, zanim sfinalizuje swój projekt. Jest w trakcie gromadzenia funduszy na realizację przedsięwzięcia. Nie wyklucza wykorzystania crowdfundingu, chociaż na razie skupia się na pozyskaniu finansowania od różnych podmiotów – firm, instytucji czy indywidualnych sponsorów. Koszt wydruku tysiąca talii kart do gry to ok. siedem tysięcy złotych. Ile będą kosztować kupującego, autor pomysłu na razie nie chce zdradzać. Uważa, że jest na to za wcześnie. Gdzie będzie je można nabyć? Na pewno w Szczecinie - myślę o księgarniach i sklepach z pamiątkami. Świetnie byłoby też porozumieć się z Filharmonią i CDP, bo głównie te miejsca odwiedzają miłośnicy architektury z całego świata (stąd dwujęzyczne opracowanie kart) – podpowiada Sachanowicz. Architekt planuje, że jego dziełko ujrzy światło dzienne do końca 2016 roku.O pomysłodawcy:
Tomasz Sachanowicz
– architekt (dyplom Politechniki Szczecińskiej 2005). Pracował w Rotterdamie, Londynie i Szczecinie przy projektach o różnych rozmiarach i przeznaczeniu (głównie obiekty mieszkaniowe i opieki zdrowotnej). Obecnie działa pod szyldem S.LAB architektura. Ponadto założył stronę i bloga Architektura w Szczecinie oraz pisał dla bryla.pl. Od 2014 roku jest asystentem w Zakładzie Projektowania Architektonicznego Wydziału Budownictwa i Architektury ZUT.