To jedyne miejsce w Szczecinie i całym regionie, gdzie czekać będzie sushi z rekinem oraz kolacje w stylu “sushi experience”. "W naszej kameralnej restauracji znajdzie się wyłącznie sushi, ale za to najwyższej jakości. Z rybami i składnikami, których nie znajdziemy w żadnej innej restauracji” - podkreśla Filip Saks, właściciel SAME SUSHI.

Za pomysłem na lokal SAME SUSHI stoi damsko-męski duet. Filip Saks, sushi master z wieloletnim doświadczeniem otwiera japońską restaurację wspólnie z Małgorzatą Pasiowiec, która również jest od lat związana z branżą gastronomiczną.

– Otwieramy to miejsce przede wszystkim z potrzeby stworzenia czegoś nowego. Owszem, jest wiele restauracji sushi w Szczecinie, ale jeśli chodzi o menu, są one dość powtarzalne. Cały czas jest jeszcze miejsce na restaurację bazującą na zupełnie innych składnikach, z innym podejściem do produktu i sprzedaży. Takich, których nie ma nigdzie indziej. Chcemy wypełnić to miejsce – tłumaczy Gosia.

Poczęstują rekinem, tuńczykami, makrelą, węgorzem i seriolą olbrzymią

Gosia z Filipem chcą poczęstować swoich klientów m.in. rekinem. Jak podkreśla nasza rozmówczyni “takiego dania nie ma w Szczecinie”.

– Rekin to ryba trudna w przyrządzaniu. Trzeba mieć dużo odwagi, aby coś z nią zrobić i dobrze przygotować. Układając nasze menu, Filip sięgał trochę dalej, po niecodzienne pomysły – opowiada z uśmiechem. – Stąd też między innymi nazwa naszego lokalu. “Same” w języku japońskim oznacza “rekin”. To jednak nie wszystko, co stoi za tą nazwą. Słowo „same” potocznie, mówi co można znaleźć we wnętrzu naszej suszarni – ale do tego podchodzimy z lekkim przymrużeniem oka ;)

Okazjonalnie w SAME SUSHI będzie można skosztować tuńczyka yellowfin i tuńczyka bluefin. W menu znajdzie się również marynowana makrela w japońskiej zalewie, dorada królewska obrabiana techniką yubiki oraz seriola olbrzymia i węgorz.

Kameralne kolacje z sushi masterem

– W naszej restauracji znajdzie się wyłącznie sushi, ale za to najwyższej jakości. Ryż, z którego będziemy korzystać, czyli Akitakomachi, pochodzi z Japonii. Z tego co wiem, nie ma go nikt w Szczecinie – podkreśla Filip.

W SAME SUSHI prowadzone będą również “sushi experience”, czyli kameralne kolacje z sushi masterem.

– Filip będzie wprowadzać gości w japoński klimat. To będą spotkania, podczas których nie będziemy uczyć robić sushi, ale pokażemy, jak na wiele sposobów można je przyrządzić i indywidualnie dopasować pod gościa siedzącego naprzeciw sushi mastera – zdradza Gosia.

Gosia i Filip otwierają lokal w sobotę 2.12 o 14:00. SAME SUSHI znajdzie się w kamienicznej przestrzeni przy ul. Piłsudskiego 18. Zapisy na kolacje możliwe będą od poniedziałku 04.12.

Adres:

ul. Piłsudskiego 18

Rezerwacje i zamówienia:

tel. 690 632 361

Zamówienia z dostawą też przez Pyszne.pl i Glovo. (z zasięg dostaw do 10km)

FB samesushiszczecin IG samesushi.pl TikTok samesushi.pl www.samesushi.pl