Krzaczing, rajdy, bal Ziemianina. Odkrywanie, co w puszczy piszczy. Testowanie orientacji w terenie. Spotkanie z Doktorem Odpadem. Interes życia, czyli wymiana gratów na kwiaty. Program Tygodnia Ziemi 2011 jest bogaty w rozrywkę. Wielu znajdzie cos dla siebie: i ci aktywni, i intelektualiści. Jest coś dla podróżników i podróżujących palcem po mapie. Coś dla ciała i ducha. A wszystko również dla Ziemi.

W dniach 9-16 kwietnia odbędzie się Tydzień Ziemi. Jest to impreza związana z obchodami Światowego Dnia Ziemi 2011. Ten z kolei odbywa się w roku ogłoszonym przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Lasów. Imprezę organizują studenci oraz pracownicy Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego.

Świadomi, że czas mieszkańców naszego miasta wypełniony jest wzmożoną pracą, pragniemy stworzyć im okazję do wyśmienitej zabawy, połączonej z edukacją w dziedzinie nauk o Ziemi, którą będą mile wspominać, kiedy powrócą do codziennych obowiązków. Wrażenia i doświadczenia – twierdzą organizatorzy, zachęcając do udziału w imprezie – będą cenną pamiątką, a zdobyta wiedza będzie wykorzystywana w życiu codziennym.

 

Dniami - rajdy

9 kwietnia (w sobotę) rozpocznie się Tydzień Ziemi VI Wiosennymi Zmaganiami w Orientacji Turystycznej o Puchar Dziekana WNoZ.

To już trzecia edycja marszu organizowanego przez Międzyszkolny Klub Sportowy „Wiking” oraz studentów US. Start: godz. 10:50 na parkingu przy ul. Miodowej w kierunku na Osowo. Zmagania polegają na przejściu z przystanku MZK na Głębokim około 400 metrów do mety umiejscowionej w miejscu startu. Przewidywana godzina startu: 11.15, zaś zamknięcie mety przewidziane jest na godzinę 14.15.

10 kwietnia (w niedzielę) Pieszy Rajd na Orientację „Co w puszczy piszczy”.

Główną zasadą rajdu będzie pokonanie około 30 km trasy na terenie Lasu Arkońskiego i Puszczy Wkrzańskiej, zaliczenie 10 Punktów Kontrolnych oraz zmieszczenie się w limicie 10 godzin. Jak przekonuje Paulina Bryłka, jedna z organizatorek Tygodnia Ziemi: - Podczas rajdu na uczestników czeka wiele niespodzianek i ciekawych zadań do wykonania. Rajd rozpoczyna się na parkingu przy pętli tramwajowej (linie 1 i 9) na Głębokim o godz. 8:40.

11 kwietnia (w poniedziałek) można będzie posłuchać wykładu „Ekosystemy leśne w obliczu współczesnych zmian klimatu”, który wygłosi dr Anna Cedro na WNoZ przy ul. Mickiewicza 18 o godz. 16:00.

12 kwietnia (we wtorek) przewidziano bezpłatne zwiedzanie muzeum geologicznego wraz z przewodnikiem. Muzeum mieści się w budynku WNoZ przy ul. Mickiewicza 18 w Szczecinie.

16 kwietnia (w sobotę) Gra miejska „Kapitan Ziemia kontra Doktor Odpad” oraz akcja „Kwiat za grat”. Gra rozpocznie się o 10:30 przy Pomniku czynu Polaków.

Wymienianie zepsutego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na kwiaty odbędzie się na parkingu przy ul. Piotra Skargi ( przy Jasnych Błoniach) w godzinach 10:00-16:00.

 

Wieczorami - podróżnicy, czyli Festiwal Podróży

Czym jest Festiwal Podróży? - Są to spotkania z podróżnikami, którzy są wymienieni na plakatach. To doświadczeni podróżnicy, którzy zaprezentują nam relacje ze swoich wypraw i odpowiedzą na wszystkie pytania z nimi związane – wyjaśnia Bryłka. Z kim będzie można się spotkać?

12 kwietnia (we wtorek)

17:00 – 18:00 „Krzaczing - czyli autostopem przez Bałkany”  Ewelina Grymuła i Łukasz Szubiński
18:15 – 19:15 „Przeklęte Bałkany" Marzena Nowakowska

13 kwietnia (w środę)

17:00 – 18:00 „Wyprawa do Afryki Zachodniej” Piotr Kowalczyk i Tomasz Oleś
18:15 – 19:15 „Walkabout - Motorem przez świat" Daniel Radacz
19:30 – 20: 30 „ABC America Bicicleta Central” Arek Ziemba

14 kwietnia (w czwartek)

16: 30 – 18:00 „Indie” Alicja Jurczyk
18:15 – 19:15 „Afryka Nowaka” Piotr Sudoł i Zbigniew Sas
19:30 – 20:30 „Soy Gringo” Marysia Wysocka

15 kwietnia (w piątek)

16:30 - 18:00 „Suerte Gringo - motopanamericana" Rafał Bededyczak
18:15 - 19:15 „Narodnaja Winter 2011" Grupa Azymut Wschód
19:30 – 21:00 „Tryptyk Islandzki- Islandia 2010” Grzegorz Gontarz

Piątkowe spotkanie z podróżnikami odbędzie się w Klubie Storrady, ul. Storrady 2 (Park Stefana Żeromskiego „Domek Grabarza”), pozostałe – w Akademickim Centrum Kultury przy ul. Malczewskiego 10/12.

 

Nocą - bal

12 kwietnia WNoZ uda się dookoła świata. A to za sprawą imprezy w Coyote Club . Bal Ziemianina rozpocznie się o godz. 21:00 i upłynie pod hasłem: „WNoZ DOOKOŁA ŚWIATA”.

Organizatorzy zachęcają wszystkich, bez względu na wiek, do udziału w imprezie:

- Imprezy adresowane są do wszystkich mieszkańców Szczecina - począwszy od najmłodszych, którzy mogą wziąć udział w Zmaganiach w Orientacji Turystycznej o Puchar Dziekana WNoZ, poprzez młodzież szkolną, której m.in. zaproponowaliśmy darmowe zwiedzanie muzeum geologicznego, a także dla studentów, którym przygotowaliśmy m.in. Bal Ziemianina.