Proces poszukiwania pracy bywa żmudny i długotrwały. W niektórych przypadkach może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Dlatego rozpoczynając swoje pierwsze kroki na rynku pracy musimy uzbroić się w cierpliwość. Kluczem do sukcesu są odpowiednio przygotowane dokumenty aplikacyjne takie jak cv,  list motywacyjny oraz w niektórych przypadkach także podanie o pracę. 

Naturalnie jeżeli zależy nam na przejściowym zatrudnieniu i dostaniu jakiejkolwiek pracy, która zapewni nam środki utrzymania - z pewnością tymczasowe zajęcie znajdziemy dosyć szybko. W przypadku, gdy stajemy się absolwentami uczelni wyższej lub szkoły policealnej przygotowującej do pracy w konkretnym zawodzie i specjalizacji - warto jest nastawić się na o wiele dłuższe szukanie i uzbroić w cierpliwość. Nie zrażajmy się chwilowymi niepowodzeniami, i z każdej rozmowy kwalifikacyjnej wyciągajmy wnioski na przyszłość. Analizujmy popełnione błędy, dzięki czemu o wiele łatwiej będzie nam uniknąć ich w przyszłości.  

Pierwsza praca. Od czego zacząć?

Cv oraz list motywacyjny to niezbędne dokumenty jakie musimy przygotować przystępując do szukania pracy. Bardzo często w takich sytuacjach nie możemy pochwalić się zbyt dużym doświadczeniem zawodowym. Jeśli jednak pracowaliśmy chociażby dorywczo w trakcie studiów, weekendowo, czy też aktywnie działaliśmy w wolontariacie - warto takie informacje ująć w swoim cv. To pokaże potencjalnemu pracodawcy, że jesteśmy zmotywowani, pracowici i chętnie podejmujemy nowe wyzwania. Nawet jeżeli nasze dotychczasowe doświadczenie zawodowe jeszcze nie wiele ma wspólnego z branżą, w której poszukujemy zatrudnienia to pracodawca zyskuje informację o tym jak radzimy sobie w grupie oraz czy dobrze odnajdujemy się w sytuacjach stresujących, czy pracy pod presją czasu. 

Jeżeli nie do końca wiesz jak napisać cv, które sprawi, iż zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną warto poznać kilka rad i wskazówek. Nie bójmy się także skorzystać z narzędzia jakim jest kreator cv. Cv kreator bardzo często daje nam gotowe rozwiązania w postaci szablonów, które uzupełniany swoimi danymi. W dodatku taki generator cv podpowiada nam jak ująć pewne informacje oraz jak formułować zdania. Ważne, aby cv było profesjonalne, zrozumiałe i przejrzyste. 

Nie pomijajmy rubryki zainteresowania. To czym się interesujemy oraz jakie mamy pasje wiele o nas mówi i może sprawić, iż wydamy się potencjalnemu pracodawcy na tyle interesujący, iż zdecyduje się zaprosić nas na rozmowę rekrutacyjną. Nie ubarwiajmy zbytnio naszych zainteresowań, bowiem bardzo często możemy zostać zapytani na rozmowie o przykłady dotyczące tej dziedziny naszego życia oraz szczegółowe fakty. 
Istotnym jest, aby tworzyć swoje cv pod konkretne stanowisko, dlatego jedno gotowe cv nie wystarczy. Studiując ofertę pracy oraz przedstawiane w niej oczekiwania wobec przyszłego kandydata warto jest pod tym kątem formułować kwestie dotyczące swojego dotychczasowego doświadczenia oraz zainteresowań. Działając w ten sposób zdecydowanie zwiększamy swoje szanse na to, aby zaproszono nas na rozmowę kwalifikacyjną. 

Aktywne poszukiwanie pracy

Bardzo wielu z nas poszukuje pracy w sposób pasywny. Najprościej mówiąc ograniczamy się tylko i wyłącznie do odpowiadania na ukazujące się oferty pracy na popularnych serwisach ogłoszeń. W dzisiejszych czasach to o wiele za mało. Zdecydowanie lepiej jest przejąć inicjatywę i zacząć szukać pracy w sposób aktywny. Aktywne szukanie pracy polega na  samodzielnym wyszukiwaniu potencjalnych firm i instytucji, w których chcielibyśmy pracować. Warto jest skierować do nich podanie o pracę wraz z cv. Jeżeli w sposób atrakcyjny przedstawimy swoja sylwetkę kandydata do pracy, wysoce prawdopodobnym jest, że zostaniemy zapamiętani przez dział do spraw rekrutacji i w niedługim czasie zaproszeni na spotkanie rekrutacyjne. Oprócz wysyłania pism do potencjalnych pracodawców warto także brać udział w targach pracy i przedsiębiorczości z interesującej nas branży, bądź sektora w jakim chcielibyśmy znaleźć zatrudnienie. 

Rozmowa kwalifikacyjna

Dzięki doskonale przygotowanym dokumentom takim jak cv i list motywacyjny, zostaliśmy wreszcie zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Z pewnością towarzyszy temu euforia i nie mała ekscytacja. Jednak to dopiero połowa sukcesu. Kandydatów będzie wielu a wakat tylko jeden. jak zatem zrobić doskonałe wrażenie na potencjalnym pracodawcy? Chociaż nie ma na to złotego środka ani gotowych rozwiązań to jednak dzięki kilku wskazówkom masz bardzo duże szanse na sukces. Przede wszystkim nie pozwól aby stres wziął nad Tobą górę. Przygotuj się do rozmowy, dowiedz czym dokładnie zajmuje się firma oraz z czego jest znana. Przygotuj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na takich rozmowach. 

Postaraj się także wczuć w rolę pracodawcy i skoncentrować na jego potrzebach - w ten sposób o wiele łatwiej będzie Ci zaprezentować się jako osoba posiadające wszelkie niezbędne cechy do pracy na oferowanym stanowisku.