Nowy obiekt powstaje przy ul. Duńskiej. Powinien być gotowy do czerwca 2021 r., ale Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego bardzo zależy na przyspieszeniu prac.

Prace budowlane rozpoczęły się w marcu tego roku. Od tamtej pory zdążono zniwelować teren, wykonać palowanie, wylewki żelbetowe i pierwsze zbrojenia. W najbliższym tygodniu na placu budowy pojawi się płyta fundamentowa i rozpocznie się wznoszenie murów budynku.

– To dobra wiadomość, że w tak trudnym czasie, w dobie pandemii koronawirusa roboty przy budowie siedziby WSPR przy ul. Duńskiej przebiegają zgodnie z przyjętym harmonogramem. Dla tak dużej aglomeracji jak Szczecin taka nowoczesna infrastruktura jest niezbędna. Pozwoli zarówno na lepsze skomunikowanie oraz szybsze dotarcie do chorego – podkreśla zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz.

Przeniosą się tam zespoły ratunkowe z Wojska Polskiego

Wykonawcą prac jest szczecińska firma Calbud. Ich koszt to 16 mln zł. Za te środki powstanie dwukondygnacyjny budynek z pomieszczeniami dla zespołów ratownictwa medycznego i zapleczem garażowo-technicznym dla ambulansów. Przeniosą się tam ratownicy stacjonujący obecnie w willi przy al. Wojska Polskiego. W nowym obiekcie zaplanowano też biura, serwerownię oraz strefę do mycia sprzętu i dezynfekcji karetek. Z tego ostatniego względu zarządowi Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego zależy na jak najszybszym zakończeniu prac. Najlepiej jeszcze przed terminem upływającym za 13 miesięcy.

– Jeśli pozwolą na to finanse chcielibyśmy przyspieszyć zakończenie prac budowlanych przy ul. Duńskiej. Jest to ważne dlatego, że zależy nam na utrzymaniu reżimu sanitarnego dla ratowników oraz ambulansów w czasie trwającej obecnie pandemii koronawirusa. Teraz bowiem dekontaminacja odbywa się przy al. Wojska Polskiego w namiocie użyczonym nam tymczasowo przez straż pożarną, a w nowej siedzibie zaprojektowane już jest specjalne, zadaszone, a także ogrzewane miejsce do odkażania pojazdów, jak i członków zespołów ratownictwa medycznego – tłumaczy Roman Pałka, dyrektor WSPR w Szczecinie.

W planach większa stacja

W Szczecinie ma powstać jeszcze jedna, większa stacja pogotowia ratunkowego. Zaplanowano ją przy ul. Twardowskiego. Koszty budowy oszacowano na 52 mln zł. Trwają uzgodnienia dotyczące montażu finansowego tej inwestycji. Marszałek Geblewicz chciałby, aby połowa potrzebnej sumy pochodziła z budżetu państwa.