Trzy dni miodem i piwem płynące – w piątek po południu oficjalnie rozpoczął się Oktoberfest Szczecin. Zaledwie kilka minut po otwarciu aleja kwiatowa wypełniła się mieszkańcami poszukującymi idealnego złotego trunku.

Na mieszkańców Szczecina czeka 16 wystawców. Wśród nich znajduje się 14 browarów, a także jedno stoisko z koktajlami kraftowymi oraz kolejne z miodem pitnym.

– Są browary z Wielkopolski, Kołobrzegu, Gdańska, Lubuskiego, Szczecina oraz Pomorza Zachodniego. W piątek i sobotę stoiska będą czynne do godziny 23. Zapraszamy także na warsztaty, w trakcie których będzie można poszerzyć swoją wiedzę na temat piwa i warzelnictwa. Zainteresowani dowiedzą się również, jak rozpoznawać i smakować piwa – zachęca Celina Wołosz, rzecznik prasowy spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia.

Każdy piwosz znajdzie coś dla siebie. – Nie tylko ten wytrawny, ale również te osoby, które nie są ekspertami w tej dziedzinie – podkreśla Celina Wołosz.

Chmiel, słód i drożdże grają pierwsze skrzypce

Piwowarzy przygotowali na ten czas specjalne oferty, w których oczywiście chmiel, słód i drożdże grają pierwsze skrzypce. Obok nich pojawiły się również przekąski i dania na ciepło.

– Zawsze, jak jest Oktoberfest Szczecin, to czekam, żeby spróbować piwa z Witnicy. Wiem, że można je kupić u nas w sklepach, ale proszę mi wierzyć, tutaj naprawdę smakuje lepiej – śmieje się pani Halina. – Super, że mamy w Szczecinie takie wydarzenie. Pewnie, że wielu osobom się może nie podobać, ale niech przyjdą, to zmienią zdanie.

Złota wiedza piwowarów i ekspertów

Piwne wydarzenie na alei kwiatowej to również okazja do uzupełnienia swojej wiedzy. Przez trzy dni na scenie wystąpią doświadczeni piwowarzy, którzy będą dzielić się swoimi umiejętnościami oraz zdradzą tajemnice degustacji piwa. Jako pierwszego można było usłyszeć Marcina Stefaniaka – prezesa zachodniopomorskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych.

– To dobry czas, aby nauczyć się czegoś, co pozwoli odnaleźć nam więcej (smaku – red.) w piwie, niż dotychczas. Każdy zdrowy człowiek może zostać sensorykiem i degustatorem piwa – mówi.

Jednocześnie organizatorzy podkreślają, że „nie ma lepszej okazji do poznania piwnej historii Szczecina, jak właśnie Oktoberfest Szczecin”. W sobotę o godz. 16 o powiązaniach Szczecina z tym złotym trunkiem opowie Tomasz Wieczorek. Przy okazji wycieczki będzie można dowiedzieć się jak piwo potrafiło wpływać na życie, a nawet przebieg bitew i dlaczego doszło do buntu piwnego w Szczecinie. Podczas spaceru nie zabraknie również legend związanych z miastem, jak i jego konkretnymi miejscami. Uwaga – są jeszcze bilety!

„Kiedyś były tylko dwa piwa w sklepach”

Podczas weekendowego wydarzenia nie zabraknie konkursów z nagrodami oraz muzyki na żywo.

– Piwo to moje życie – śmieje się pan Jakub. – Oczywiście żartuję, ale bardzo lubię próbować nowych smaków. Kiedyś to były tylko dwa piwa w sklepach, a teraz? Nie dość, że w sklepach ogromny wybór, to jeszcze w Szczecinie organizowane jest takie wydarzenie. Bardzo mnie to cieszy.

Wystawcy Oktoberfest Szczecin zapraszają w piątek do godz. 23, a także w sobotę w godz. 12-23 oraz w niedzielę w godz. 12-18.