Tranzyt Merkurego jest jednym z najbardziej wyczekiwanych, a zarazem najciekawszych zjawisk astronomicznych tego roku. Gołym okiem prawie niedostrzegalne, ale na Wałach Chrobrego będzie można je zobaczyć za pomocą profesjonalnego sprzętu. Warto przybyć, bo następna okazja do takich obserwacji dopiero za 16 lat.
Jak zapowiadają członkowie szczecińskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, przejście Merkurego przed tarczą Słońca jest najbardziej spektakularnym zjawiskiem astronomicznym 2016 roku. Planeta znajdzie się w jednej linii między Ziemią a Słońcem. Na tle gwiazdy będzie widoczna jako niewielka ciemna plamka.

Jak informuje serwis astronomiczny urania.edu.pl, tranzyt Merkurego rozpocznie się w poniedziałek (9 maja) około godz. 13:12 polskiego czasu i potrwa do około godz. 20:42, przy czym w Polsce obserwacje zakończą się wcześniej, niż w innych krajach, ponieważ Słońce zajdzie już około godziny 20:09.

Otwarte obserwacje na Wałach Chrobrego
Na wspólne obserwacje tego rzadkiego zjawiska za pomocą profesjonalnych teleskopów zapraszają członkowie szczecińskiego oddziału PTMA. Od godz. 16:00 będą czekać na zainteresowanych mieszkańców na Wałach Chrobrego. Obserwacje potrwają do godz. 19:00. W godz. 16:00 - 19:00 zjawisko będzie najlepiej widoczne, krótko przed 17:00 Merkury ma się znaleźć w centrum tarczy Słońca. Udział w obserwacjach jest bezpłatny. Na stronie Towarzystwa będzie prowadzona też transmisja na żywo tego zjawiska.

Merkury jest niewielką planetą, zjawisko gołym okiem będzie więc prawie niedostrzegalne. Jeżeli ktoś decyduje się na oglądanie tranzytu za pomocą lornetki czy teleskopu, musi pamiętać o odpowiednich filtrach przeciwsłonecznych. Ich brak może doprowadzić nie tylko do uszkodzenia, ale nawet utraty wzroku.

Ostatnie przejście Merkurego przed tarczą Słońca odnotowano 10 lat temu. Ostatni tranzyt tej planety, który był widoczny w Polsce, miał miejsce w 2003 roku. Na następny trzeba będzie poczekać do roku 2032.