Urządzanie planetarium to kolejny etap w zbliżającej się ku końcowi budowie Morskiego Centrum Nauki na Łasztowni. - Wierzymy w to, że powstaje tutaj miejsce, które pokochają mieszkańcy Pomorza Zachodniego i coraz liczniej przybywający turyści. To miejsce, które będzie zarażać pasją do nauki już od najmłodszych lat - podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz.

Nowoczesne planetarium ma być sercem Morskiego Centrum Nauki. Za jego wyposażenie odpowiedzialne jest konsorcjum warszawskiej spółki A-B Micro oraz francuskiej firmy RSA Cosmos, która jest jednym z liderów systemów planetaryjnych na świecie.

Planetarium z systemem Voting Box

- Prowadzący opowieść o kosmosie będzie mógł być w interakcji z osobami, które siedzą na widowni. W planetarium zastosowany będzie system Voting Box, który umożliwia widowni aktywny udział w pokazach. Dzięki temu zwiększymy interaktywność i nowoczesność naszego planetarium – dodaje Witold Jabłoński, dyrektor Morskiego Centrum Nauki.

Planetarium MCN pomieści 44 osoby. Widzowie będą mogli oglądać pokazy związane z astronomią, fizyką, chemią i biologią. Jedną z ciekawszych prezentowanych form mają być pokazy przygotowane w technologii 3D. Widzowie będą ulegać złudzeniu, że znajdują się w centrum akcji. Odwiedzający Morskie Centrum Nauki będą mogli “podróżować” nie tylko do odległych zakątków kosmosu, ale także do wnętrza Ziemi czy na dno oceanów.

Gwiezdne projekcje na wyciągnięcie ręki

W żelbetowej kopule będą również organizowane pokazy z użyciem specjalnego programu symulacyjnego do projekcji gwiezdnych. Będą one wyświetlane w rozdzielczości 6,6 K na ekranie o średnicy 10 m. Umożliwi to przyjrzenie się z bliska każdemu znanemu obiektowi znajdującemu się w kosmosie.