Dzięki nim uczniowie szkół ponadpodstawowych zobaczą, na czym polega zawód architekta oraz sprawdzą lub podszkolą swoje rysunkowe zdolności. „Zainteresowanie było tak duże, że w pewnym momencie musieliśmy zamknąć zapisy” – przyznaje dr inż. arch. Piotr Gradziński, prodziekan Wydziału Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Mogli smacznie spać, ale zamiast tego wybrali naukę. Kilkudziesięciu nastolatków stawiło się w sobotę rano na Wydziale Architektury ZUT w Szczecinie, gdzie rozpoczęli warsztaty rysunkowe. Dla niektórych było to pierwsze zetknięcie z architekturą, ale co ciekawe - większość z uczestników wiąże swoją przyszłość ze studiowaniem tego kierunku.

– Naszą ideą jest to, aby przyszli studenci mogli zobaczyć, jak wygląda praca architekta. To kreatywne myślenie, rysowanie, odnalezienie się w przestrzeni – tłumaczy dr inż. arch. Piotr Gradziński.

Warsztaty zostały podzielone na trzy grupy. W każdej z nich na nastolatków czeka inne zadanie – geometria wykreślna i dokończenie bryły w różnych rzutach, dokończenie istniejącego budynku oraz zaprojektowanie małej architektury. Zajęcia prowadzą mgr. inż. arch. Marta Wysocka, dr Joanna Tokarczyk-Żmurkow oraz mgr Patryk Słowiński.

Jak podkreśla prodziekan Gradziński, to pierwsze tego typu warsztaty organizowane przez Wydział Architektury.

– Zainteresowanie było bardzo duże. W pewnym momencie musieliśmy zamknąć listę, ponieważ tak dużo chętnych chciało wziąć udział w zajęciach. To naprawdę dobry wynik. Mamy w planach organizowanie ich w kolejnych latach – dodaje.

Co roku Wydział Architektury ZUT w Szczecinie przyjmuje 90 studentów na kierunek „architektura” oraz około 45 na „projektowanie architektury wnętrz i otoczenia”. Często na jedno miejsce aplikuje więcej niż 1 kandydat.