Dokąd warto się wybrać i co zwiedzić? Czy szczecinianie chętnie poznają swoją małą ojczyznę? Co jest turystyczną siłą stolicy Pomorza Zachodniego? O tym, że w Szczecinie cały czas można odkryć coś nowego, rozmawiano w programie „Studio Kultura”.

Podążając śladami znanych osób albo fabuły książki, podziwiając miasto z wody albo zachwycając się przyrodniczym bogactwem – Szczecin można zwiedzać na wiele sposobów, o czym z przewodnikiem miejskim, Przemkiem Głową, Gabriel Augustyn rozmawiał w programie „Studio Kultura”.

Szczecin ciekawy historycznie i geograficznie

Co Szczecin ma w sobie takiego, że chętnie poznajemy jego historię?

– Jesteśmy na zachodnich kresach, miastem dość oddalonym od centrum, które było zasiedlane jako ostatnie. Poza złożonymi czynnikami historycznymi Szczecin jest też miastem nietypowym geograficznie. Jest rozłożone na dwóch brzegach, ale rozdzielone archipelagiem wysp, który przez lata był niedostępny. Miasto było też garnizonem i objęte zakazem filmowania i fotografowania. Dopiero od 10 lat posługujemy się dronami, by oglądać Szczecin z góry i cieszyć się układem urbanistycznym, który od zawsze intrygował mieszkańców – wskazuje Przemek Głowa, przewodnik miejski. – Odkrywamy serce miasta na nowo. Bo choć Szczecin jest rozległy, nie ma takiego oczywistego środka.

Przyrodnicze i książkowe inspiracje

Jak przyznaje Głowa, pomysły na poznawanie Szczecina bierze z książek.

– Często robię tak, że wchodzę do antykwariatu i znajduję starą mapę Szczecina ze spisem kin, które były tu 30 lat temu. I to już dla mnie zabawa, odkrywanie ich nazw i kierunków – zdradza. – Bardzo lubię spektakularność Wałów Chrobrego jako wizytówki miasta, które były zwieńczeniem wielkich inwestycji XIX wieku – przyznaje Głowa i dodaje: – Wały Chrobrego przewijają się przez wiele książek, literaturę polską i zachodnią, nawet amerykańską.

Siłą Szczecina okazuje się też być bogata przyroda, która potrafi zachwycić swoją różnorodnością.

– Lubię się cofać w inne epoki, lubię chodzić tropem starych ilustracji, panoram Szczecina. Ale inspiruje przede wszystkim przyroda, ten archipelag wysp. Uważam, że jesteśmy jednym z niewielu dużych miast w Polsce, w których jest niezwykłe ornitologiczne bogactwo. Jesteśmy w momencie poważnej zmiany, są wielkie inwestycje, wyspy się zmieniają, mieszkańcy zaczynają korzystać z wody. Polecam każdemu rejsy, żeby zobaczyć Szczecin z innej perspektywy.

Program „Studio Kultura” powstaje we współpracy radia SuperFM i portalu wSzczecinie.pl.