Plamy na Słońcu i kratery na Księżycu oglądane z Lasku Arkońskiego? Tak będzie jeśli projekt budowy Centrum Edukacji Astronomicznej Astrolab z obserwatorium i planetarium, znajdzie poparcie wśród głosujących na zadania ogólnomiejskie Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego

To pomysł szczecińskich miłośników astronomii. W nowoczesnym budynku Astrolab działałoby obserwatorium astronomiczne dysponujące kopułą z teleskopem wyposażonym w wysokiej jakości kamerę, przenośny teleskop do nocnych obserwacji i teleskop słoneczny. W planetarium z widownią na 30-40 osób odbywałyby się projekcje filmowe i seanse obrazujące kosmos. Uzupełnieniem wyposażenia obiektu byłaby sala konferencyjno-dydaktyczna, pracownia komputerowa, przestrzeń wystawiennicza i kafejka. Szacowany koszt inwestycji to 2 mln zł.

Gwiazda pochłaniana przez czarną dziurę.

- Przede wszystkim chcemy postawić na działalność dydaktyczną. W atrakcyjny sposób przekazywać dzieciom i młodzieży wiedzę dotyczącą astronomii. Ale przyjść i popatrzyć razem z nami w niebo będzie mógł każdy bez względu na wiek - mówi Tadeusz Smela, prezes szczecińskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. – Centrum Edukacji Astronomicznej pozwoli nam również prowadzić działalność naukową, organizować konferencje, seminaria i wykłady.

Budynek wyróżniać ma nie tylko nowoczesne wyposażenie, ale również niebanalna koncepcja architektoniczna.

- Moją inspiracją była gwiazda pochłaniana przez czarną dziurę. Dlatego planetarium umieściłam wewnątrz budynku – mówi Natalia Paszkowska, która przygotowała projekt architektoniczny Astrolab. - Na parterze będzie miejsce na kafejkę z barem. Na wyższych kondygnacjach znajdą się: sala konferencyjno-dydaktyczna i komputerowa, a na najwyższej właz z wyjściem na dach, gdzie będzie kopuła z teleskopem.

Duże zainteresowanie szczecinian astronomią

Miejsce sprzyjające lokalizacji obserwatorium znaleziono w Lasku Arkońskim, niedaleko pętli tramwajowej „trójki” (kilkaset metrów na południowy-zachód). Plan zagospodarowania przestrzennego pozwala tam na taką inwestycję, korzystne są również inne parametry.

- Szukaliśmy miejsca oddalonego od centrum miasta, gdzie nie ma dużego zanieczyszczenia sztucznym światłem. Oczywiście idealnych warunków musielibyśmy szukać gdzieś w głębi lasu, poza miastem, ale poszliśmy na kompromis. Chcieliśmy żeby było to miejsce dobrze skomunikowane, dostępne bez problemu dla wszystkich mieszkańców – mówi Łukasz Płotkowski z PTMA.

Pomysłodawcy Centrum Edukacji Astronomicznej podkreślają, że w Szczecinie jest zapotrzebowanie na taki obiekt. Dowodzić tego ma frekwencja na wszystkich akcjach organizowanych w mieście przez miłośników astronomii.

- Działamy od kilku lat i widzimy, że zainteresowanie mieszkańców jest duże. Na nocnych obserwacjach nieba na Wałach Chrobrego i Jasnych Błoniach zawsze jest wysoka frekwencja. Podobnie jak na dyżurach astronomicznych, które organizujemy w powoli już „zabytkowym”, przestarzałym obserwatorium astronomicznym w Budynku Jednostek Międzywydziałowych ZUT przy al. Piastów – mówi Łukasz Płotkowski.

Wzorem koszalińskie obserwatorium

Szlaki szczecińskiej inicjatywie przetarli koledzy z Koszalina. Tam obserwatorium astronomiczne zostało wybudowane właśnie dzięki zwycięstwu w głosowaniu na budżet obywatelski. Kosztowało 1,5 mln zł (miasto dołożyło więcej niż wnioskowano, by powstał obiekt o wysokim standardzie) i jest czynne od października 2016 roku. Działa więc zaledwie cztery miesiące, ale zarządzający nim już mówią o dużym sukcesie.

- Jesteśmy zaskoczeni, że tak idealnie trafiliśmy w zainteresowania mieszkańców – mówi prof. Robert Suszyński, kierownik Obserwatorium Astronomicznego w Koszalinie. – Już pierwszego dnia odwiedziło nas ponad pół tysiąca osób. Cały czas dostajemy pytania kiedy odbywać się będą kolejne zajęcia, wykłady. Grafik zajęć z uczniami ze szkół mamy wypełniony już cztery miesiące do przodu. W Szczecinie, dużo większym mieście, zainteresowanie nowym obserwatorium byłoby na pewno jeszcze większe.

Szczeciński budżet Obywatelski.

Projekt „Astrolab Szczecin. Szczecińskie Centrum Edukacji Astronomicznej” to jedno z 39 zadań ogólnomiejskich zgłoszonych do Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Łącznie wszystkich projektów, wraz z dużymi projektami dzielnicowymi i małymi projektami dzielnicowymi, jest 122.

Zapoznać się z wszystkimi i oddać swoje 3 głosy (po jednym na każdą kategorię zadań) można na stronie konsultuj.szczecin.pl. Osobiście można zagłosować w Urzędzie Miasta, jego filii na Prawobrzeżu, Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Ku Słońcu 76, w Domu Kultury „Klub Skolwin” i w mobilnym BUDŻETobusie. Osobiście, poza zameldowanymi w mieście będą mogły głosować także osoby mieszkające w Szczecinie, ale tutaj nie zameldowane. Głosowanie trwa do 18 stycznia. Do wydania jest 7 mln zł.