Wychodzi na to, że nie jest potrzebna zgoda wszystkich radnych miejskich w sprawie bezprzetargowego przekazania lokalu Kina Pionier 1907. Jak się dowiedzieliśmy, potrzebna jest tylko Komisji do spraw Budownictwa i Mieszkalnictwa, a ta została wydana dzisiaj.
W artykule „Ignorowanie mieszkańców czy najlepszy, możliwy wybór?” napisaliśmy, że decyzja w sprawie nowego operatora Kina Pionier zostanie zawarta podczas najbliższej sesji Rady Miasta Szczecin. Jak zostaliśmy poinformowani, tak się jednak nie stanie.
Uchwała w sprawie gospodarowania komunalnymi lokalami użytkowymi (z 26 kwietnia 2004 roku) dopuszcza „w szczególnych przypadkach” oddanie w najem lokalu w trybie bezprzetargowym i bez uchwały rady miasta. Wymagana jest jedynie zgoda Komisji ds. Budownictwa i Mieszkalnictwa. Ta z kolei wyraziła ją dzisiaj.
- Wniosek skierowany do komisji dotyczy najmu Kina Pionier. Natomiast szczegóły dotyczące prowadzenia kina reguluje oferta (Stowarzyszenia Kin Studyjnych - red.) złożona do Wydziału Kultury Urzędu Miasta Szczecin. I to on podejmuje ostateczną decyzję - komentuje radny Przemysław Słowik. - Stowarzyszenie Kin Studyjnych posiada ogromne doświadczenie w zarządzaniu podobnymi obiektami. Realizuje projekty nie tylko na skalę ogólnopolską, ale i międzynarodową.
W Kinie Pionier mają pracować te same, zatrudnione od lat osoby. Jak zapewnia radny Przemysław Słowik, podczas „nowych rządów” znajdzie się „przestrzeń na realizację projektów lokalnych stowarzyszeń i organizacji pozarządowych”.
- Po poniedziałkowej prezentacji i dyskusji jestem spokojny o przyszłość Pioniera, ale będę bacznie przyglądał się prowadzonym działaniom i realizowaniu ambitnych założeń - zapewnia.
Wysłaliśmy pytania do magistratu z prośbą o wyjaśnienie całej procedury.
Przypomnijmy, że ofertę w sprawie prowadzenia Kina Pionier złożyło warszawskie Stowarzyszenie Kin Studyjnych. Od 2020 roku jest operatorem programu pomocowego „Sieć Kin Studyjnych”, do którego należy 245 obiektów z całej Polski (w tym szczeciński Pionier).
– Jako osoby przez wiele lat pracujące w kinach, mamy ku temu zaplecze merytoryczne i wiemy jak kształtują się trendy dotyczące potrzeb publiczności. Programy kin studyjnych, które wspieramy, obfitują w wiele wydarzeń. Kino Pionier 1907 potrzebuje tylko lekkiego odświeżenia wizerunku i większego otwarcia na widzów – mówiła w trakcie poniedziałkowej Komisji ds. Kultury i Promocji prezes SKS Marlena Gabryszewska.
Jak dodała, Pionier wymaga m.in. otwarcia się na młodych widzów, wprowadzenia kinowych wydarzeń i przeglądów, odświeżenia strony internetowej, wprowadzenia sprzedaży biletów online, współpracy z lokalnymi i ogólnopolskimi mediami. Ale nie tylko – jednym z najbardziej ingerujących ma być porządny remont lokalu.
Komentarze
8