Ubiegłoroczna edycja tego cyklu koncertów była wielkim sukcesem! Szczecińska publiczność mogła zobaczyć na scenie winyle.fm tak elektryzujące formacje jak Sneaky Jesus czy Polski Piach i przekonać się, co interesującego dzieje się w muzyce improwizowanej i alternatywnym jazzie. Już w maju Śledź Młody Jazz! powraca w nowym, jeszcze bardziej ekscytującym, wydaniu!
Zjawiska spoza głównego nurtu
Organizatorzy wydarzenia Śledź Młody Jazz! starają się przybliżyć słuchaczom muzyczne zjawiska spoza głównego nurtu. Przede wszystkim zespoły młode wiekiem (lub duchem), często już wysoko oceniane, o których bezsprzecznie w niedalekiej przyszłości będzie głośno. To artyści nieszablonowi, stylistycznie eksplorujący bardzo różne gatunki: od alternatywnego rocka, przez etno i elektronikę, do progresywnego jazzu. Tegoroczna edycja odbędzie się w drugiej połowie maja na scenie galerii winyle.fm przy ul. Jagiellońskiej 86.
Jazzowe objawienie z Gdańska
Pierwszy występ w ramach drugiej edycji Śledź Młody Jazz! zaplanowano 18 maja. Tego wieczoru zaprezentuje się Filip Żółtowski Quartet. To młody zespół, założony w 2020 roku w Gdańsku, który zdążył już uzyskać laury i uznanie m.in. na takich festiwalach jak Blue Note Jazz Competition, Jazz Jantar oraz Sopot Molo Jazz Festiwal. Utwory z ich debiutanckiej płyty „Humanity” można było usłyszeć na antenie II Programu Polskiego Radia w ramach ekskluzywnej serii koncertów Jazz.pl. Muzyka Filip Żółtowski Quartet to fuzja jazzu, często mocno improwizowanego, z elektronicznymi brzmieniami, inspirowanymi twórczością producentów znanych ze sceny muzyki pop czy EDM (np. Flume, Medasin), a także hip-hopowymi beatami w stylu J. Dilla. Poza liderem grającym na trąbce w skład zespołu wchodzą: Szymon Zawodny na saksofonie, Wojciech Wojda (klawisze, syntezator Mooga) oraz Mikołaj Stańko (perkusja).
Tango i alternatywna ekspresja
Dzień później w lokalu przy Jagiellońskiej 86 wystąpi niemalże już kultowe trio Ścianka. To jeden z najważniejszych polskich zespołów alternatywnych, który koncertuje od 1994 roku, a fonograficznie zadebiutował cztery lata później. Pierwszym ich „strzałem” była szalona, niezwykle ekspresyjna kompozycja „Skuter”. Muzycy czerpią zarówno z rocka, jazzu i elektroniki, a każda ich płyta jest inna. W repertuarze zespołu znajdziemy nawet tanga, jak i… mini słuchowiska (np. „Piotrek”). Ścianka wiele razy zmieniała skład, ale od początku jej liderem pozostaje rezydujący w Sopocie, Maciej Cieślak (gitara, wokal), który aktualnie współpracuje z Arkadym Kowalczykiem (perkusja) i dobrze znanym szczecinianom Michałem Pfeifem z grup Pogodno i Biff (bas).
Transowa rytmika i ciągła ewolucja
Pierwszy raz w Szczecinie zagra ||ALA|MEDA||. Występ zaplanowano 24 maja. Kwintet założony w 2014 roku przez Jakuba Ziołka, Mikołaja Zielińskiego, Łukasza Jędrzejczaka, Jacka Buhla i Rafała Iwańskiego zaskoczył pozytywnie pierwszym albumem „Duch tornada”. Płyta zebrała wiele entuzjastycznych recenzji, a według dziennikarzy Noise Magazine została okrzyknięta drugim najlepszym polskim albumem lat 2001-2016. Od tego momentu muzyka grupy ewoluowała w stronę dalszych eksploracji rytmiki afrykańskiej i latynoamerykańskiej, inspiracji wczesnym fusion w duchu Milesa Davisa, post-punkiem i postminimalizmem. Efekt tych zmian słyszymy na drugim albumie kwintetu „Eurodrome”. Alameda 5 to jeden z najbardziej oczekiwanych zespołów polskiej sceny niezależnej, dotąd jeszcze nieobecnych na żywo w naszym mieście. Każdy ich występ jest nieprzeciętnym doświadczeniem.
Projekt „deszczowego” perkusisty
Tegoroczny Śledź Młody Jazz! zakończy się występem jeszcze jednego trio. 26 maja przyjedzie do Szczecina wraz ze swoim zespołem Stanisław Aleksandrowicz. Kto widział jego występ w winylach.fm z rewelacyjnym zespołem Kwaśny Deszcz, ten wie czego można się spodziewać po tym muzyku. Aleksandrowicz występował i był nagradzany na największych festiwalach jazzowych w kraju i za granicą, m.in: Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą, Nisville Jazz Festival. Współpracował m.in. z Rafałem Sarneckim, Krzysztofem Dysem, Felixem Robinem i Leszkiem Możdzerem.
Aleksandrowicz Trio to autorski projekt perkusisty. Skład uzupełniają: Flavio Gulotta, włoski perkusista, mieszkający w Poznaniu oraz Wojciech Braszak.
Bilety na koncerty w ramach wydarzenia Śledź Młody Jazz! można kupić za pośrednictwem serwisu www.bilety.fm oraz stacjonarnie w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej na Zamku Książąt Pomorskich.
Filip Żółtowski Quartet: https://bilety.fm/.../8506-sledz-mlody-jazz-2-0-filip...
Ścianka: https://bilety.fm/.../8508-sledz-mlody-jazz-2-0-ala-meda...
Alameda:
Aleksandrowicz Trio: https://bilety.fm/pl/muzyka/8559-sledz-mlody-jazz-2-0-aleksandrowicz-trio-winylefm-szczecin.html
Wydarzenie na fb: http://www.facebook.com/events/1009484866685157
Komentarze
0