Bez telefonów, za to z papierowymi mapami i w otoczeniu unikatowej przyrody Puszczy Bukowej. Blisko 30 grup wzięło udział w drugiej edycji gry terenowej „Szmaragd Europy”. „Ten duch rywalizacji udziela się chyba każdemu”. „Warto aktywnie spędzać czas na łonie natury” – komentują uczestnicy.

Pełni zapału, w grupach rodzinnych lub przyjacielskich. Sobotni poranek i południe spędzili na odkrywaniu przyrody Puszczy Bukowej, choć nie tylko. W ramach gry terenowej „Szmaragd Europy” musieli rozwiązać 7 zadań rozmieszczonych na trasie wokół Jeziora Szmaragdowego. Te związane były m.in. z Unią Europejską, Parlamentem Europejskim
i funduszami unijnymi.

„Dobrze wrócić po latach”

Jak przyznaje Katarzyna Henschke-Ozga z Sekretariatu ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego, zainteresowanie było bardzo duże. W grze wzięło udział blisko 80 mieszkańców Szczecina. Uczestnicy mieli do rozwiązania siedem zadań dotyczących wiedzy o Unii Europejskiej oraz przyrodzie Parku Krajobrazowego Puszczy Bukowej. Było między innymi zadanie dotyczące wyborów do Parlamentu Europejskiego, inwestycji powstałych z Funduszy Europejskich w Szczecinie oraz płazów, które można spotkać między innymi w Puszczy Bukowej.

– A to wszystko z okazji 20-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz obchodów Dnia Europy. Dzięki tej grze uczestnicy mieli szansę nie tylko zdobyć wiedzę, ale po prostu miło i aktywnie spędzić czas na dobrej zabawie – podkreśla.

Pomimo, że była to zabawa, to szczególnie najmłodsi uczestnicy nadawali ton rywalizacji. Wszak do wygrania były nagrody o wartości 500 złotych.

– Po raz pierwszy biorę udział w takiej grze terenowej. Ten duch rywalizacji udziela się chyba każdemu – śmieje się pan Piotr. – Jezioro Szmaragdowe i okolice ostatni raz widziałem lata temu, kiedy tata mnie tutaj zabrał. Pamiętam, że jeździł wtedy jeszcze starym polonezem. Dobrze wrócić po latach i zobaczyć roślinność jeszcze bujniejszą niż wtedy – dodaje.

„Atakujące” chmary komarów nie były przeszkodą

Ale były też takie grupy, którym przede wszystkim zależało na poznaniu flory i fauny Puszczy Bukowej. Nie przeszkodziły im w tym nawet „atakujące” chmary komarów.

– Zwiedzamy okolice Jeziora Szmaragdowego, ale niezbyt często. Mieszkamy na lewobrzeżu i częściej jesteśmy w Puszczy Wkrzańskiej. Staramy się śledzić, co dzieje się w Szczecinie i zaciekawiła nas ta inicjatywa. Uznaliśmy, że warto aktywnie spędzić czas na łonie natury. Nie widzieliśmy jeszcze zajazdu po remoncie, co także było dodatkową motywacją, aby pojawić się tutaj – mówią Agnieszka i Wiesław, którzy wzięli udział w grze wspólnie ze swoją córką Anną.

Organizatorem „Szmaragdu Europy” jest Punkt EUROPE DIRECT Szczecin funkcjonujący przy Sekretariacie ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego. Partnerami wydarzenia są Zespołół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego oraz Główny Punktem Informacyjny Funduszy Europejskich w Szczecinie.