„Tie Break. Z nimi bardzo dobrze się czułem. Dobrze trzymaliśmy z Ziutem Gralakiem. O nich mówiło się wtedy punk jazz.”
Kto to powiedział? Tak lata 80. i współpracę z offowym, kreatywnym środowiskiem jazzowym wspomina w swojej autobiografii „Desperado” Tomasz Stańko.
- Pierwszy pomocną rękę wyciągnął do nas właśnie Tomek Stańko – opowiada założyciel formacji Janusz „Yanina” Iwański. - Był naszym guru... Posłuchał nas i powiedział: robicie dobrą robotę, tak trzymać. Umocniliśmy się w przekonaniu, że idziemy dobrą drogą. Mieliśmy po 20 lat, jeździliśmy i wygrywaliśmy festiwale.
Stańko, to nie jedyna legenda jazzu rekomendująca jakość tej częstochowskiej formacji. Z muzykami Tie Breaku współpracował też m.in. Stanisław Soyka oraz barwna postać polskiego offu Włodzimierz Kiniorski. Muzycy Tie Break współtworzyli później tak genialne i niecodzienne muzyczne zjawiska, jak Free Cooperation będący manifestacją nowej fali polskiego jazzu lat 80., czy Young Power, który wstrząsnął ówczesnym polskim mainstreamem i zaistniał na europejskich festiwalach.
Jak to wszystko się zaczęło? Pierwszy skład zespołu ukształtował się w 1979 roku. Grupę budował perkusista Czesław Łęk (już nieżyjący) oraz gitarzysta Janusz „Yanina” Iwański. Do nich dołączył Krzysztof Majchrzak grający na gitarze basowej i wreszcie Antoni „Ziut” Gralak. Pierwszy duży koncert zagrali w częstochowskim kinie Relax - był to element przeglądu filmów inspirowanych twórczością Marka Hłaski. W 1983 roku za Krzysztofa Majchrzaka dołączył do zespołu zdolny kontrabasista, wówczas jeszcze student Akademii Muzycznej w Katowicach, Marcin Pospieszalski. Kilka lat później dołączył do niego brat Mateusz. Pierwszy skład Tie Breaku wystąpił w 1980 roku na Jazz Juniors i wygrał festiwal. W tym samym roku został laureatem festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu. Krytyka zaczęła pisać o objawieniu. Opór „oficjalnego” środowiska jazzowego i instytucji typu Pagart skutecznie ograniczały jednak możliwości rozwoju. Zespół nie mógł nagrać płyty a zaproszenia na zagraniczne festiwale, kierowane do Tie Break, w „cudowny” sposób nie dochodziły do adresatów. Pierwszy album w 1989 roku wydały Polskie Nagrania. Obecnie muzycy, zajęci własnymi projektami artystycznymi, zbierają się bardzo rzadko. Dlatego koncert w Szczecinie będzie niepowtarzalną okazją do obejrzenia na żywo legendy jazzu.
Na koncercie inaugurującym 5. edycję festiwalu Boogie Brain w Hali Opery na Zamku 19 października 2012, zespół Tie Break zagra w składzie:
Antoni „Ziut” Gralak – trąbka
Janusz „Yanina” Iwański – gitara
Marcin Pospieszalski – gitara basowa
Mateusz Pospieszalski – saksofon
Boogie Brain 2012
5.(jesienna) edycja festiwalu Boogie Brain, która odbędzie się 19-20 października, będzie miała niejako dwie odsłony – koncertową, podczas której wystąpi prezentowany dziś zespół (19 października, Hala Opery na Zamku) i klubową (19-20 października, City Hall/P1erwsze Miejsce).
Zobacz także:
Berliński duet Public Lover kolejnym wykonawcą Festiwalu Boogie Brain 2012
George FitzGerald na Boogie Brain 2012
Komentarze
1