Przy ul. Rugiańskiej, na terenie wydziałów Politechniki Morskiej, stanęła wieża turbiny wiatrowej. Z prowadzonych w niej zajęć korzystać będą przede wszystkim studenci kierunku Inżynieria Przemysłowa i Morskie Elektrownie Wiatrowe, ale w sposób pośredni również studenci Wydziału Mechatroniki i Elektrotechniki.

– Turbina nie jest co prawda zasilana siłą wiatru, jednak zaopatrzona jest w dodatkowy silnik elektryczny, który napędza wszystkie urządzenia znajdujące się w gondoli. Można powiedzieć, że jest to swego rodzaju rzeczywisty symulator pracy siłowni wiatrowej – mówi prorektor ds. nauki, dr hab. inż. Artur Bejger, prof. PM.

Studenci będą mogli przekuć teorię w praktykę

Planowane są tam zajęcie zawiązane zarówno z zagadnieniami elektroenergetycznymi, jak i typowo mechanicznymi. Studenci będą mogli w praktyce zobaczyć jak pracują wszystkie urządzenia znajdujące się w gondoli na szczycie 20-metrowej wieży. Poznają zasady bezpieczeństwa pracy na turbinie oraz metody związane z jej serwisowaniem.

– Będą mieli możliwość poznania pracy związanej z eksploatacją, serwisowaniem czy systemami pomiarowymi znajdującymi się w siłowni wiatrowej, jak również przetwarzaniem czy „przesyłem” energii elektrycznej. Poznane wcześniej na zajęciach teoretycznych systemy hydrauliki, pneumatyki czy zasady diagnozowania urządzeń (mechanicznych i elektrycznych), będą dopełnione wiedzą praktyczną – tłumaczy prof. Bejger.

Nie tylko zdobędą wiedzę, ale też certyfikaty uprawniające do pracy w branży offshore

Politechnika Morska, przygotowując program studiów na kierunku Inżynieria Przemysłowa i Morskie Elektrownie Wiatrowe, współpracuje ze specjalistami z branży offshore wind. Do prowadzenia zajęć zapraszani są przedstawiciele firm związanych z szeroko rozumianą branżą energetyki wiatrowej.

– Część zajęć będzie, lub już jest, prowadzona w języku angielskim przez wykładowców z całego świata. Istotnym również jest to, że są to jedyne na obecną chwilę w Polsce studia, zapewniające pełen wymagany cykl kształcenia inżynierskiego dający dodatkowo odpowiednią uznaną w świecie certyfikację – podkreśla prorektor ds. nauki.

Tuż obok powstają kolejne symulatory

To jednak nie koniec inwestycji Politechniki Morskiej na terenie dawnego Zespołu Szkół Budowy Okrętów. Kończy się bowiem przebudowa hali sportowej, w której powstaje m.in. symulator ewakuacji z helikoptera i symulator sztormu.