Trwają prace rozbiórkowe i ziemne związane z przebudową ul. Szafera. Na zdjęciach z lotu ptaka, udostępnionych przez inwestora – miejską spółkę Tramwaje Szczecińskie, świetnie widać teren wydzielony pod przyszłą pętlę autobusowo-tramwajową.

Ulica Szafera w kształcie, który pamiętają mieszkańcy, już nie istnieje. Plac budowy to obecnie zwały ziemi, trwają tam prace związane przede wszystkim z przebudową podziemnych instalacji. O szczegółach informują przedstawiciele spółki Tramwaje Szczecińskie.

– Obecnie prowadzone są prace związane z wykonaniem kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz wodociągów na odcinku od al. Wojska Polskiego do wysokości Netto Arena. Dodatkowo roboty trwają przy przebudowie sieci elektroenergetycznych, teletechnicznych i gazowej. Wykonana została wstępna niwelacja terenu na odcinku od przebudowy Arkońskiej do ronda Olimpijczyków i rozpoczęto wykonywanie murów oporowych. W najbliższym czasie rozpocznie się odhumusowanie w obrębie projektowanej pętli tramwajowej (usunięcie warstwy ziemi roślinnej do głębokości ok. 15-30 cm - przyp. red) i kontynuowane będą roboty branżowe – relacjonuje Hanna Pieczyńska.

To pierwszy etap przebudowy ul. Szafera. Całość ma objąć odcinek od al. Wojska Polskiego do ul. Szerokiej. Powstanie tam ulica o dwóch jezdniach, każda po dwa pasy ruchu i cztery ronda (na każdym skrzyżowaniu). W pasie rozdzielającym jezdnie zaplanowano torowisko tramwajowe, a obok Netto Areny dużą pętlę tramwajowo-autobusową.

Wszystko ma być gotowe w połowie 2021 r. Wykonawcą prac jest firma Eurovia Polska. Ich koszt to 125 mln zł.

foto: Tramwaje Szczecińskie Sp. z o.o.

foto: Tramwaje Szczecińskie Sp. z o.o.

foto: Tramwaje Szczecińskie Sp. z o.o.