Parada zabytkowych pojazdów, zwiedzanie zakamarków szczecińskich urzędów, na co dzień niedostępnego magazynu Archiwum Państwowego, odrestaurowanej ponad 130-letniej kamienicy przy ul. Monte Cassino, historycznej świetlicy na terenie Stoczni Szczecińskiej czy możliwość obejrzenia udostępnionego tylko na tę jedną noc zamkowego muru z XIV wieku. To tylko część atrakcji, które przygotowano specjalnie na Noc Muzeów 2025, która w Szczecinie już w najbliższą sobotę, 17 maja.

– Ta wyjątkowa noc cieszy się niezwykłą popularnością i to bez względu na pogodę – zaznacza Anna Bańkowska, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego. – Widzimy całe rodziny, które są zainteresowane sztuką. Ale właśnie po to jest ta noc, by młodych zachęcić do tego, by pokochali sztukę i dziedzictwo kulturowe. To największa impreza kulturalna na Pomorzu Zachodnim, bo swoje podwoje otwierają wszystkie instytucje w regionie, od Sławna po Cedynię, od Wałcza po Świnoujście – podkreśla.

Wszystkie filie Muzeum Narodowego będą otwarte

Program 19. Nocy Muzeów w Szczecinie to multum ciekawych propozycji, w tym również dla najmłodszych. Samych atrakcji w gmachach Muzeum Narodowego jest kilkanaście.

Oprócz zwiedzania aktualnie prezentowanych wystaw w budynku przy Wałach Chrobrego 3 tradycyjnie już będzie można oglądać projekt „Genealogia”, w ramach którego pośród eksponatów wystawy „Ukryte znaczenia. Sztuka na Pomorzu w XVI i XVII wieku” zagoszczą prace studentów Pracowniki Komunikacji Wizualnej Akademii Sztuki. Dział Etnografii zaprasza do udziału w konkursie pt.: „do czego służył ten przedmiot?”. Z kolei w nowej strefie edukacyjnej, działającej w przestrzeni ekspozycji afrykańskich, maluchy z pewnością dobrze będą się bawić przy tworzeniu własnych masek na wzór afrykański.

Dodatkowo w samą Noc Muzeów otwarte zostaną dwie wystawy. „Matematyka w obiektywie” to zbiór 40 fotografii nagrodzonych w konkursie będącym częścią międzynarodowego projektu naukowo-dydaktycznego MATHEMATICS IN FOCUS. Z kolei ekspozycja „Stocznia Szczecińska 1947-2009” dokumentuje rozwój techniki okrętowej i udział stoczni w tym rozwoju, prezentując
modele jednostek pływających wyprodukowanych w Stoczni Szczecińskiej.

W tym roku czeka nas też akcent muzyczny i 20-minutowe sety duetu BRASKA, który tworzą eksperymentalny artysta handpan Bramari, czyli Michał Misztal, oraz wokalistka jazzowa, Joanna Markowska.

Muzeum Tradycji Regionalnych przy ul. Staromłyńskiej 27 zaprasza do przestrzeni ekspozycji „Zabytki z odzysku” – kolejnej odsłony wystaw kameralnych organizowanych w cyklu „Zabytki z historią. 200 lat kolekcji starożytności pomorskich”, upamiętniających dwustulecie utworzenia pierwszych, dostępnych publicznie, zbiorów zabytków regionalnych w Szczecinie. Zostanie zaprezentowana w przestrzeni stałej ekspozycji archeologicznej „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich”. Towarzyszyć jej będą gry i zabawy, a także będzie można indywidualnie wysłuchać opowieści o dziejach pomorskich zabytków archeologicznych.

Studenckie Koło Archeologiczne Uniwersytetu Szczecińskiego OldSkull zaprasza do udziału w grze muzealnej na wystawach: „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich”, „Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku”, „Gabinet Pomorski. W zwierciadle monet, banknotów i pieczęci”. Nie zabraknie koncertu kursu interpretacji muzyki wokalnej. I jak co roku będzie można wybić sobie także pamiątkowe monety.

W Muzeum Historii Szczecina (ul. Mściwoja II 8) ostatnia szansa na zwiedzenie dobiegających końca ekspozycji „ Paweł Bałakirew. Kolory melancholii” i „Hans Hartig. Wirtuoz pomorskiego krajobrazu”. Po Nocy Muzeów wystawy zostaną zdemontowane. Ponadto w sali szwedzko-pruskiej stanie kosz z kapeluszami stylizowanymi na różne epoki oraz akcesoriami, jak np. kryza, które zwiedzający będą mogli zakładać i robić sobie zdjęcia w otoczeniu zabytków. Maluchom proponuje się aktywne zwiedzanie połączone z poszukiwaniem na wystawach zwierząt.

W Muzeum Sztuki Współczesnej (ul. Staromłyńska 1) będzie można obejrzeć część zamkniętej już ekspozycji „Ku geometrii organicznej. Prace z kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie i Stowarzyszenia Zachęta Sztuki Współczesnej w Szczecinie”. Z kolei na dzieci czekać będzie warsztat „Laboratorium sztuki”. W trakcie zajęć będą eksperymentować z rysunkami przedmiotów codziennego użytku, tworząc z nich fantazyjne, hybrydowe formy inspirowane pracami Łukasza Skąpskiego z serii „Hybrydy”.

– I przebój tego roku – będzie można zabrać kawałek muzeum ze sobą do domu – zapowiada Daniel Źródlewski, rzecznik Muzeum Narodowego w Szczecinie. – W formie publikacji „Skarby Sztuki”, która w trakcie Nocy Muzeów będzie sprzedawana w bardzo atrakcyjnej cenie.

A w opasłym albumie najbardziej wartościowe zbiory muzeum z ciekawym i przystępnym opisem, m.in. licząca co najmniej cztery tysiące lat figurka bursztynowego niedźwiadka, a także rozsławione renesansowe książęce klejnoty.

Centrum Dialogu Przełomy (pl. Solidarności) świętowanie Nocy Muzeów rozpocznie od musztry paradnej w wykonaniu uczniów klas mundurowych Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie. W ofercie ma także historyczne przystanki „Przełomów” z atrakcjami dla całych rodzin.

Po raz pierwszy na Nocy Muzeów

Niemalże co roku do szerokiego grona instytucji dołączają kolejne miejsca, które w tę jedyną noc w roku otwierają swoje drzwi dla szczecinian. Tym razem to Fabryka Wody, w której będzie można bezpłatnie zwiedzać Edukatorium.

– Dodatkowo mamy przygotowane cztery atrakcje – zapowiada Piotr Zieliński, rzecznik prasowy Fabryki Wody. – Pierwszą jest bar Pij Kranówkę, kolejną krótki wykład o tym, jak woda była przedstawiana w sztuce na przestrzeni wieków w malarstwie. Będzie można wziąć udział w nocnym zwiedzaniu strefy Ocean. Będą też łamigłówki dla starszych i młodszych.

Po raz pierwszy do Nocy Muzeów włącza się otwarta w miniony weekend Galeria OFF M (ul. Chmielewskiego 18).

– To bardzo świeża historia, bo w piątek otworzyłyśmy galerię na terenie OFF Mariny, która jest tam już drugą przestrzenią wystawienniczą. Ta będzie poświęcona formom sztuki współczesnej – mówi Aneta Dolega, która wraz z Ewą Kaziszko czuwa nad artystycznym kształtem galerii. – Zapraszamy do odwiedzenia fantastycznej wystawy „Sensit(i)eve” Ewy, na której zobaczymy kolaże poświęcone emocjom.

Otwierają miejsca na co dzień niedostępne do zwiedzania 

Noc Muzeum to również okazja, by zajrzeć w zakamarki, które nie są na co dzień dostępne.

Mowa m.in. o gmachu Archiwum Państwowego przy ul. Wojciecha 13.

– Będzie można zobaczyć m.in. magazyn archiwalny na co dzień niedostępny, najstarszą działającą windę towarową w Szczecinie, podświetloną makietę archiwum i wystawę poświęconą Szczecinowi w dokumentach w 1945 roku – wylicza Krzysztof Kowalczyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie.

Z pewnością wyróżniającą się propozycją szczecińskiej Nocy Muzeów jest możliwość zwiedzania Piekarni Ewy i Andrzeja Reczyńskich.

– Nigdzie w Polsce nie znalazłem, by jakaś piekarnia brała udział w tym wydarzeniu – zauważa Źródlewski. A w planie m.in. zwiedzanie zakładu, informacje o procesie technologicznym, prelekcja o historii, oglądanie starych zdjęć i skanów dokumentów, osobiste dotknięcie sprzętów i zajrzenie do wnętrza komory wypiekowej pieca, możliwość zrobienia zdjęć czy selfie na tle pieca. Ważna informacja – obowiązują wcześniejsze zapisy!

W Noc Muzeów zaplanowano również oprowadzanie po gmachu Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Podczas spacerów z przewodnikami będzie można zobaczyć majestatyczną Salę Rycerską, imponującą klatkę schodową, odrestaurowane hole czy kryjące wieloletnie tajemnice filary. Skąd w budynku administracji takie perełki architektury? Ta i wiele innych tajemnic rozwiązane zostaną tuż przed wejściem na wieżę, z której podziwiać można najpiękniejszy widok w mieście. W tym roku zostanie również otwarty gabinet wojewody.

Natomiast szczeciński Urząd Miasta zaprasza do zwiedzania gabinetu prezydenta, po którym będzie oprowadzał sam gospodarz. Będzie można zajrzeć również do sali sesyjnej rady miasta, sali bibliotecznej, sali ślubów i podziemi pod pl. Armii Krajowej.

Więcej ciekawych wystaw czasowych

Noc Muzeów może być dobrą motywacją, by zapoznać się z wystawami, które w Szczecinie goszczą tylko przez chwilę. Dom Kultury 13 Muz prezentuje w Galerii Foyer „Odczuwanie życia” Basi Tylewskiej oraz w Galerii Enter – „Symboliczno-artystyczną dziedzinę polskiej kultury ludowej”.

W Noc Muzeów zaprasza również Filharmonia im. M. Karłowicza. –W ArtRoomie prezentujemy wystawę „Z miłości do Szczecina”, na której można zobaczyć zdjęcia szczecińskich artystów inspirowane literaturą również szczecińskich autorów – zachęca Katarzyna Plater-Zyberk, rzecznik prasowa instytucji. – Główny punkt programu to wystawa „ HELMUT NEWTON. MUSIC & PORTRAITS”. To druga w Polsce, sygnowana przez muzeum w Berlinie. Prezentujemy plakaty wystawowe z rożnych okresów twórczości Newtona i oczywiście portrety. Dołączamy też dwa bonusy. Pierwszym jest film „Helmut Newton by June”, zrealizowany przez jego żonę, June Newton. Drugą są nagrania audio z oprowadzaniem kuratorskim, które nagrał dyrektor Muzeum Newtona.

W Open Gallery Moniki Krupowicz czekać będzie wystawa „Sztuka graficzna – obrazy z lustrzanego odbicia” z pracami w różnych technikach graficznych od tradycyjnych po eksperymentalne pięciu uznanych artystów-grafików związanych ze Szczecinem: Marty Garbaczewskiej, Agnieszki Gewartowskiej, Wojciecha Koniuszki, Pawła Kwiatkowskiego i Ryszarda Szymańskiego.

Minifot przy al. Wojska Polskiego 12 pokaże w witrynie wystawę ukazującą fragment historii swojego zakładu fotograficznego oraz projekt „Światłoczuli” Dawida Czajkowskiego. 

Z kolei Obiektyw Kreatywny Jadwiga – Tu Centrum.Szczecin zaprasza do oglądania wystawy w witrynie i… dansing z muzyką na żywo.

To atrakcja, która zawsze przyciąga tłumy

Nie lada gratkę dla zwiedzających przygotowało Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki. Chodzi o paradę pojazdów zabytkowych złożoną głównie z samochodów i motocykli kolekcjonerów z regionów oraz nowego nabytku muzeum – auta Stoewer R 150 z lat 30. Start w sobotę o godz. 17:00 spod muzeum. Trasa parady prezentuje się następująco: ul. Niemierzyńska 18A – ul. Zygmunta Krasińskiego – al. Wyzwolenia – rondo Giedroycia – ul. Piotra Skargi – al. Wojska Polskiego – pl. Szarych Szeregów – al. Piastów – pl. Kościuszki – ul. Bolesława Krzywoustego – pl. Zwycięstwa – Brama Portowa – al. Niepodległości – al. Wyzwolenia – ul. Zygmunta Krasińskiego – ul. Niemierzyńska 18A.

Z nowości w ofercie MTiK znalazły się pokaz filmu „Imperium Stoewerów”, a szczecińscy modelarze pokażą w holu gmachu swoje figurki. Towarzyszyć im będą rekonstruktorzy w mundurach żołnierskich i milicyjnych z czasów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Z kolei rekonstruktorzy z grup „Retro Vibes” i „Metrum” staną obok muzealnych samochodów z lat 20. i 30. XX wieku.

Temat wieczoru – Sydonia von Borck

Tegoroczna Noc Muzeów w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie oczaruje i porwie zwiedzających w magiczną muzealną przygodę. Będzie to wyjątkowa okazja, aby zwiedzić zamek w mistycznej atmosferze, której czar nada najsławniejsza pomorska czarownica – Sydonia von Borck, która 405 lat temu została stracona na stosie. Dostępne dla mieszkańców będą takie atrakcje jak: wystawa specjalna „Sydonia von Borck w grafice Andrzeja Maciejewskiego”, wykłady dr hab. Agnieszki Gut poświęcone procesom o czary na Pomorzu oraz postaci Sydonii von Borck, tematyczne fotościanki i strefa wypoczynku na tarasie zamkowym.

– Tylko tej nocy udostępnimy mieszkańcom do zwiedzenia mur z XIV wieku, który podtrzymywał całe wzgórze zamkowe – podkreśla Jolanta Rybkiewicz z Zamku Książąt Pomorskich. – Mamy również do zaoferowania wystawy czasowe i stałe.

Lista miejsc do zwiedzania jest naprawdę imponująca

W Noc Muzeów swoje drzwi otworzą również inne szczecińskie instytucje kultury. To m.in. Trafostacja Sztuki, gdzie obecnie goszczą cztery wystawy, w programie także wydarzenia specjalne dotyczące wystawy „Dziwny deszcz” Karoliny Breguły oraz koncert zespołu KILLOFF.

Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Constantina Brancusiego zaprasza do zwiedzania zakamarków zabytkowego budynku kamienicy Loitzów.

W obchody Nocy Muzeów włącza się także Antykwariat Marka Wyłupka (ul. Końskie Kierat 12), gdzie można oglądać wystawę mebli i malarstwa. 

Centrum Solidarności „Stocznia” zaprasza nie tylko do świetlicy Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego, gdzie w sierpniu 1980 roku podpisano pierwsze w Polsce porozumienia dające początek „Solidarności”, ale po raz pierwszy pozwoli zajrzeć do dawnych warsztatowni i poznać kulisy życia stoczniowców.

Freedom Gallery na terenie OFF Mariny przy ul. Chmielewskiego 18 prezentuje prace znakomitych artystów street artu, Galeria Kapitańska – wystawę „Lipa” Marty Garbaczewskiej, Galeria 111 – wybrane prace z ostatnich trzech ekspozycji pokazywanych w szczecińskiej Hali Wystaw, a Galeria Kierat – wystawę „Sztuka w portowym Szczecinie: Związek Polskich Artystów Plastyków 1945–2025”.

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do Centrum Edukacyjnego „Przystanek Historia”, gdzie przygotowano unikatową ekspozycję plakatów, map i dokumentów dotyczących pierwszych lat polskiej administracji na „ziemiach uzyskanych”. 

Wyjątkową propozycją jest także nocne zwiedzanie narożnej 131-letniej kamienicy przy ul. Monte Cassino 7. Zwiedzający będą mogli ocenić i podziwiać kunsztowną pracę konserwatorską.

Z historią parafii ewangelicko-augsburskiej Świętej Trójcy przy ul. Energetyków 8 gości zapozna jej proboszcz, który opowie też o znanych szczecinianach-ewangelikach – Johannesie Quistorpie i Bernharda Stoewerze. Odbędzie się także prezentacja rekonstrukcji historycznych z udziałem osób w strojach wzorowanych na modzie drugiej połowy XIX oraz początku XX wieku.

Morskie Centrum Nauki wydłuża godziny zwiedzania wystawy stałej, a w Muzeum Geologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego goście będą mieli okazję zapoznać się z barwnym i przebogatym światem minerałów, skał oraz prehistorycznych kreatur „zaklętych w kamieniu”. Do dyspozycji zwiedzających zostaną udostępnione również stanowiska multimedialne i interaktywne.

Na liście miejsc wartych odwiedzenia nie mogło zabraknąć Willi Lentza, gdzie poza zwiedzaniem zabytkowej willi w towarzystwie profesjonalnych przewodników, udostępnione zostaną dwie wystawy czasowe i jedna stała. Ciekawie zapowiada się również „Słuchanie w ciemności”, czyli czytanie poezji Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej przez aktorów z Teatru Polskiego i Teatru Współczesnego.

Szczegółowy program: https://muzeum.szczecin.pl/116-aktualnosci/2748-19-europejska-noc-muzeow-w-szczecinie.html