Po wakacyjnej przerwie szczecińskie teatry szykują dla widzów wiele ciekawych propozycji. Teatr Współczesny zaprasza na przedstawienia na dużej scenie, małej scenie („Malarni”) oraz do Teatru Małego. Na każdej ze scen można będzie obejrzeć spektakle dobrze już znane szczecińskiej publiczności, a oprócz nich – kilka wartych uwagi nowości.

„Białe baloniki” już za dwa tygodnie

Już we wrześniu na dużej scenie Teatru Współczesnego odbędzie się premiera sztuki Magdy Fertacz „Białe baloniki” w reżyserii Piotra Ratajczaka („Białe baloniki” zostały dwukrotnie wystawione przedpremierowo w lipcu). Spektakl porusza trudną problematykę rozstania i samotności. Piotruś (w tej roli Arkadiusz Buszko) przemierza w poszukiwaniu taty baśniowy, fantastyczny świat, który jednak nie jest idealny: okazuje się niebezpieczny i nie pozbawiony codziennych wad. W „Białych balonikach” dowcip miesza się z grozą, tworząc intrygującą mieszankę. Spektakl będzie wystawiany na dużej scenie Teatru Współczesnego od 14. do 17. września o godzinie 11.00.

Premiery w nadchodzącym sezonie teatralnym

W październiku będzie miało miejsce premierowe wykonanie „Tanga” Sławomira Mrożka w reżyserii Mateusza Przyłęckiego (twórcy przedstawień: „Życie / instrukcja obsługi” oraz „Lajlonii”). Na styczeń 2011 roku zaplanowano dwie premiery. Pierwsza - na dużej scenie Teatru Współczesnego - to spektakl „Judyta” Friedricha Hebbla wyreżyserowanego przez Wojciecha Klemma, druga - w Teatrze Małym - to autorskie przedstawienie Bartosza Zaczykiewicza według tekstów Arkadija Awerczenki. Oczekiwana premiera „Pelikana” Augusta Strindberga w reżyserii Natalii Korczakowskiej odbędzie się już w lutym na scenie „Malarni”. Od marca na dużej scenie Teatru Współczesnego będzie można oglądać „Ożenek” Mikołaja Gogola w reżyserii Justyny Celedy. W maju – również na dużej scenie – wystawiony zostanie nowy spektakl w reżyserii Norberta Rakowskiego, znanego już szczecińskiej publiczności ze spektaklu „Bliżej”.

Pokazy wyjazdowe Teatru Współczesnego

W repertuarze nie zabraknie również pokazów wyjazdowych. W październiku spektakl „Getsemani” Davida Hare’a w reżyserii Anny Augustynowicz zostanie zaprezentowany na Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy oraz na X Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu. Natomiast „Utwór o Matce i Ojczyźnie” Bożeny Keff w reżyserii Marcina Libera zobaczą widzowie Festiwalu Sztuk Społecznych i Politycznych „Mury” w Krakowie.

Powracają spektakle znane i lubiane

We wrześniu szczecińska publiczność będzie miała okazję obejrzeć prezentowane już na scenach Teatru Współczesnego spektakle.

Na dużej scenie zobaczymy „Chorego z urojenia”, ostatnie dzieło Moliera, w reżyserii Tomasza Obary (9.09, godz. 19.00). W tym samym miejscu wystawiany będzie „Oskar i pani Róża” Erica-Emmanuela Schmitta (21.09, godz. 19.00, 22.09, godz. 11.00), opowieść, na którą składają się listy do Pana Boga pisane przez dziesięcioletniego chłopca, umierającego na białaczkę. Ponownie będziemy mogli zobaczyć również „Tristana i Izoldę” Josepha Bediera (w dniach 23-26.09 na dużej scenie).

„Malarnia” zaprezentuje we wrześniu „Idiotki” (14-15.09, godz. 19.00) oraz „Utwór o Matce i Ojczyźnie” (23-24.09, godz. 19.00). Pierwszy spektakl to walka z kulturowymi stereotypami kobiety i aktorki, drugi – to kontrowersyjna opowieść o toksycznej relacji między matką a córką, w której jednocześnie zostaje podjęta rozmowa o ojczyźnie i trudnej historii.

Teatr Mały zaprasza widzów na „Dzień Świra” Marka Koterskiego (3-5.09, godz. 19.00) w reżyserii Piotra Ratajczaka, sceniczną wersję historii Adasia Miauczyńskiego. We wrześniu warto wybrać się do Teatru Małego również na „Morze Otwarte” (10-12.09, godz. 19.00) oraz na spektakl „Życie / Instrukcja obsługi” (17-19.09, godz. 19.00).

Szczegóły na stronie: http://www.wspolczesny.szczecin.pl/

Kasa czynna: wtorek – sobota: 9.00 – 19.00; niedziela: 14.00 – 19.00

Tel.: 91 489 23 23; e-mail: bow@wspolczesny.szczecin.pl