Najbliższy weekend to ostatnia szansa, by obejrzeć spektakl „Sen nocy letniej”, który powstał na motywach komedii Shakespeare’a oraz na podstawie wywiadów z osobami z niepełnosprawnościami, ich rodzinami, a także osobami zajmującymi się asystenturą seksualną i pracą seksualną. „Spektakl dotyka tematu bardzo uniwersalnego – prawa do miłości”, podkreśla Jakub Skrzywanek, reżyser.

W dniach 11-13 kwietnia Teatr Współczesny po raz ostatni zagra „Sen nocy Letniej” w reżyserii Justyny Sobczyk i Jakuba Skrzywanka, byłego dyrektora artystycznego teatru.

– Taka jest kolej rzeczy w teatrze, że pewne spektakle odchodzą, żeby dać miejsce innym – mówi Skrzywanek w opublikowanym na profilu teatru filmiku.

W jednym ze swoich najsłynniejszych dramatów, Shakespeare zaprasza do tajemniczego lasu pary kochanków, które na nowo muszą zdefiniować w nim siebie, wyruszając w podróż, aby zaspokoić swoje podstawowe potrzeby. Las Shakespeare’a staje się bezpieczną przestrzenią, gdzie osoby, którym odmawiane jest prawo do miłości i seksualności, mogą ich doświadczać.

– Dla mnie to bardzo ważny spektakl, który odpowiadał na temat, który sobie zadaliśmy. On miał bardzo proste hasło: tylko miłość. Tu wybraliśmy na podstawowy temat prawdziwą historię Kuby i Ani, wspaniałego rodzeństwa, które wspólnie wyruszyło po miłość. To spektakl, w którym dotykamy tematu bardzo prawdziwego, bo asystencji seksualnej, ale z drugiej strony dotykamy tematu bardzo uniwersalnego – prawa do miłości – zaznacza Skrzywanek.

W spektaklu obok profesjonalnych aktorów występuje grupa performerów z niepełnosprawnościami.

– To jest nasz PUK. Ten szekspirowski PUK, który w ramach warsztatów został wybrany, żeby wspólnie przeprowadzić nas przez ten szekspirowski las i nauczyć, czym naprawdę jest miłość – przyznaje Skrzywanek.

„Sen nocy letniej” po raz ostatni będzie można zobaczyć w ten weekend, w piątek o godz. 18:30, w sobotę i niedzielę o godz. 19:00. Dodatkowo w piątek teatr zaprasza na rozmowę o spektaklu „Co widzieliśmy w teatrze”, która odbędzie się w przestrzeni Dużego Foyer po przedstawieniu. Bilety na przedstawienie w cenie 35 zł. Udział w rozmowie bezpłatny.