Szukając pomysłu na spędzenie Dnia Dziecka w wyjątkowy sposób, rodzice bardzo często wymieniają w jednym ciągu wyprawę do kina, pizzerii, na lody. Wybierają te miejsca, gdzie wspólnie spędzony czas upłynie pod znakiem dobrej rozrywki. 1 czerwca Teatr Współczesny zadbał o to, aby na tej liście znalazło się również miejsce na kontakt z nieco inną formą obchodzenia święta najmłodszych, proponując obejrzenie sztuki „Robopiraki na start”.

Spektakl został przygotowany przez uczestników warsztatów teatralno – terapeutycznych „OTWIERACZ”, organizowanych przez Teatr Współczesny od 2009 roku. Wzięły w nim udział dzieci i młodzież z trudnościami rozwojowymi: głuchoniewidome, ze sprzężoną niepełnosprawnością, z zaburzeniami emocjonalnymi. Ich wkład w przedstawienie był nauką zarówno dla nich samych, jak i dla nas, widzów. Dzieci pierwszy raz miały okazję wystąpić przed publicznością, natomiast widzowie mogli przekonać się, że pokonywanie własnych słabości jest możliwe do osiągnięcia, jeśli tylko chcemy i włożymy w to trochę pracy.

Zaprezentowany na scenie świat Robopiraków rozśmieszał i rozczulał. Mali aktorzy bawili się doskonale, a każdy kolejny popis przedkładał się na żywą reakcję widzów. Wspólne harce i przebieranki nagradzane były gromkimi brawami. Przedstawienie to pokazało,  że teatr zapewnia nie tylko kontakt z kulturą, ale również może być miejscem, gdzie pierwsze skrzypce grają – uwolnione od wszelkich reguł – uciecha i rozrywka. Było ono również zaproszeniem dla młodych widzów, niejednokrotnie inicjującym zapewne przygodę z teatrem.

Opiekunowie przeprowadzonych warsztatów – Maria Dąbrowska i Konrad Pachciarek – wraz ze swoimi podopiecznymi wykazali, że warto było uświetnić Dzień Dziecka krótką wizytą u Robopiraków.