To będzie interesujący finał sezonu! W czerwcu w Teatrze Kana zobaczymy jeszcze dwa ważne spektakle. Zostaną też zorganizowane spotkania w ramach projektu „Okno. Drugi oddech”. Już od dłuższego czasu trwają także przygotowania do dużej sierpniowej imprezy plenerowej. Więcej szczegółów poniżej.

Zaproszenie z Tokio

Kto jeszcze nie widział przedstawienia „Światy możliwe”, to 14 czerwca ma na to ostatnią szansę przed wakacjami. Spektakl w reżyserii Krzysztofa Popiołka, z nieszablonową scenografią Anny Wołoszczuk, to komediodramat bliski także konwencji musicalu. Jest to opowieść o czwórce przedstawicieli gatunku ludzkiego podejmujących próbę uratowania świata. Inscenizacja ta była nominowana do nagrody „Bursztynowego pierścienia” w kategorii najlepszy spektakl 2023 roku.

– Jesienią zobaczą ten spektakl także widzowie w Japonii. Teatr X z Tokio zaprosił twórców tej realizacji na trzy prezentacje. W ramach październikowej wizyty odbędą się też spotkania z publicznością i wykład reżysera. To wszystko zostanie dofinansowane z programu Promocja kultury polskiej za granicą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – mówi Marta Mikuła z Teatru Kana.

Zajmujemy się tym, co nas teraz dotyka

Wcześniej w Japonii Teatr Kana pokazywał już „Lailonię” oraz „Gęstość zaludnienia”. Przed wyjazdem jednak zaplanowano wiele wydarzeń w Szczecinie. Już 15 i 16 czerwca odbędą się warsztaty i spotkanie „Long Table” w ramach projektu „Okno. Drugi oddech”.

– Od ponad dwóch dekad w ramach tego programu organizujemy spotkania doświadczonych, ważnych dla nas twórców teatralnych z młodymi ludźmi, założycielami niezależnych grup, animatorami nieformalnej kultury, a także wszystkimi osobami zainteresowanymi samokształceniem poprzez teatr. Obecnie jest to seria kompleksowych, ułożonych w dopełniający się cykl spotkań z twórcami skupiających się na określonych tematach i metodach pracy artystycznej i kulturotwórczej. Zajmujemy się tym, co nas teraz właśnie dotyka najbardziej. W tym roku stawiamy pytanie „Jak pracujemy w kulturze?” – wyjaśnia Marta Mikuła.

Warsztaty poświęcone temu tematowi poprowadzi Dorota Ogrodzka – pedagożka teatru, reżyserka, animatorka kultury, trenerka i badaczka, wiceprezeska Stowarzyszenia Pedagogów Teatru, założycielka i reżyserka Laboratorium Teatralno-Społecznego, a także scenarzystka i współtwórczyni realizowanego obecnie w Teatrze Dramatycznym projektu i spektaklu „Lista uchybień” (na podstawie wywiadów z pracowniczkami i pracownikami kultury), który miał premierę w grudniu 2023 roku.

Czy przyjemność i dobre efekty pracy mogą iść w parze? Czy praca nad wystawami, festiwalami, spektaklami musi oznaczać przemęczenie, czy może być prowadzona w warunkach bezpieczeństwa i zgody, bardziej godnie? Między innymi te problemy zostaną poruszone podczas spotkań warsztatowych, a 15 czerwca o godz. 19.00 będzie można porozmawiać na ten temat podczas otwartego dla wszystkich spotkania w formule „Long Table”.

Kolejne „Okno” we wrześniu

Kolejne spotkanie w ramach „Okna” nastąpi w dniach 7–8 września tego roku (pod hasłem „WenDo dla kobiet”). Będzie poświęcone m.in. uczeniu się, jak skutecznie chronić swoje granice zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Cały projekt został dofinasowany ze środków uzyskanych w ramach programu Edukacja kulturalna Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ważny głos o relacjach

Tymczasem jeszcze w czerwcu, dokładnie w Dzień Ojca (23.06), na scenie Kany zostanie pokazany gościnny spektakl „Non Inclusive”. To mikropowieść o relacji 46-letniego ojca i 18-letniej córki oraz ich wspólnym odkrywaniu miejsc i świata w trakcie wypraw w formie turystyki organizowanej indywidualnie, a nie przez biura podróży.

– Na scenie zobaczymy Tosię Brzozowską, dziekana łódzkiej filmówki Marcina Brzozowskiego i Kacpra Sticha Pawlickiego. Ta inscenizacja jest wstępem do dyskusji na temat spędzania wolnego czasu i tego, jak stąpać po świecie, żeby go nie kolonizować. Można ją także tratować jak próbę wspólnej międzypokoleniowej wypowiedzi, a co szczególnie interesujące, widz zobaczy, jak można przełożyć relacje ojciec–córka na język teatru – mówi Rafał Foremski z Teatru Kana.

Letnia przerwa będzie dla Kany bardzo pracowita. To czas przygotowań do nowego dużego wydarzenia. Już teraz warto sobie zaznaczyć w kalendarzu ostatni weekend sierpnia, bo wtedy zostanie zorganizowany festiwal „Inna Bajka”.

Duże plenerowe wydarzenie w sierpniu

– To w pewnym sensie kontynuacja plenerowego Festiwalu Spoiwa Kultury i odwołanie do jego początków, ale jednocześnie w dużym stopniu „nowy rozdział”. Chcemy w tym roku skierować naszą uwagę przede wszystkim na młodych mieszkańców naszego miasta i zaprosić do udziału w międzynarodowym teatralno-cyrkowym przeglądzie prezentującym alternatywne wobec komercyjnych ofert formy artystyczne. Prezentacje planujemy głównie w plenerze – na placu Piotra i Pawła, placu Adamowicza, lecz także w sali Kany. W sobotę i niedzielę na Łące Kany zbudujemy Sąsiedzkie Miasteczko Pogranicza – przestrzeń otwartych warsztatów, stoisk, animacji, koncertów, spektakli i pokazów – przekazuje Marta Mikuła.

W tym międzynarodowym wydarzeniu wezmą udział tacy artyści jak Matthias Romir z Niemiec, grupa Cie Balltazar z Belgii czy kolektyw Cie El Cruce z Hiszpanii Company. Zapowiadany jest także... „Wielki Powrót Pippi Piratki”! Szczegóły można znaleźć na stronie Kana.art.pl.