Ekologiczne rozwiązania królują na tegorocznych Targach Budowlanych BUD - GRYF, które właśnie rozpoczęły się w Szczecinie. Od 12 do 14 marca przy ul. Struga 6 można sprawdzić, co w trawie, a może będąc bardziej precyzyjną, w budowlance piszczy. Hale MTS goszczą w tym roku poza wspomnianą imprezą budowlaną również 14. Targi Energii Konwencjonalnej i Odnawialnej ENERGIA oraz 2. Targi Dużych Inwestycji.

Nowinka goni nowinkę

Miękka, fotelowa deska klozetowa, szklany kominek do ustawienia na środku pokoju, patelnia, na której z powodzeniem piecze się ciasto, dziwnie wyglądająca turbina wiatrowa, domy budowane w 5 dni, urządzenie podgrzewające wodę z… powietrza czy przydomowa oczyszczalnia ścieków - z takimi nowinkami można zapoznać się w tym roku na targach. Aż prosi się, aby wyciągnąć portfel i odmienić oblicze własnego domu czy mieszkania.

 

Rewolucja na sedesie

Deska klozetowa – akcesorium, o którym zazwyczaj nie mówi się publicznie i raczej nikt nie spodziewa się po niej jakiejś większej rewolucji, w końcu to tylko kawałek plastiku. Nic bardziej mylnego. Maciej Skubij sprowadza ze Stanów Zjednoczonych miękkie deski przypominające pufy. Dzięki nim czytanie w toalecie staje się przyjemne jak nigdy wcześniej. Nasi dziadkowie pamiętający czasy drewnianych sławojek powinni złapać się za głowę. Ile kosztuje taki luksus? 120 złotych – zapewnia pan Maciej, który do niedawna mieszkał w Stanach Zjednoczonych i tam właśnie dostrzegł zalety miękkich desek. Wydaje się, że to właśnie zaskakujące w swojej prostocie rozwiązanie może stać się hitem Targów.

 

Postawią domy w 5 dni

Na Targach jest sporo stoisk firm chlubiących się stawianiem ekologicznych, czyli w domyśle oszczędnych domów. Do wyboru mamy domy wykonane z drewna albo prefabrykowane. Pierwsze z nich, jak zachwala w swojej ulotce podlaska firma, generują do 3 razy mniejsze koszty ogrzewania niż tradycyjne, murowane budynki. Natomiast decydując się na drugi rodzaj domów możemy zaoszczędzić na czasie: ich postawienie trwa już nawet 5 dni. Postawienie tego domu pod tzw. klucz kosztuje od 250 tys. zł wzwyż.

Ludzie nadal są przyzwyczajeni do tradycyjnych domów. Paradoksalnie długi czas budowania jest im czasem na rękę, bo na początku nie mają całej sumy potrzebnej na wybudowanie od razu całego budynku. Ludzie mają w pamięci fabryki domów i wyrosłe dzięki nim peerelowskie bloki, których jakość przedstawia wiele do życzenia. Nasz produkt nie ma jednak nic wspólnego z tą technologią. Nasi klienci to zazwyczaj ludzie otwarci na nowości, przebywający wcześniej wiele lat zagranicą, gdzie mieli do czynienia z takimi domami, które na Zachodzie są o wiele bardziej popularne niż w Polsce – zauważa mój rozmówca – przedstawiciel jednej z firm zajmujących się budowaniem prefabrykowanych domów.

 

Jak jednocześnie ogrzać wodę i wysuszyć pranie?

Ogrzewanie to ból głowy wielu Polaków. Wysokie rachunki za gaz czy prąd przyprawiają niektórych o palpitację serca. Niestety, ogrzewanie całego domu ciągle opiera się o konwencjonalną energię. Natomiast gorąca woda z kranów może polecieć już dzięki zdobyczom ekologicznej technologii. Na Targach dostępna jest np. pompa do przygotowania ciepłej wody, która działa dzięki… ciepłemu powietrzu wypełniającemu nasze domy. Umieszczona w pomieszczeniach, gdzie jest problem z wilgocią, osusza je również, przyspieszając w ten sposób np. suszenie prania.

Wzrok odwiedzających przykuwa również turbina wiatrowa o niespotykanym kształcie. Jej oś obrotu jest pionowa. Ten nietypowy kształt nie jest jedynie chwytem marketingowym, dzięki niemu turbina pracuje niezależnie od kierunku wiatru. Firmy decydujące się na jej zamontowanie np. na dachu swojej siedziby mogą starać się o dofinansowanie. W końcu dbają o ochronę środowiska.

Na Targach nie zabrakło również licznych firm zajmujących się sprzedażą znanych już dobrze i coraz powszechniejszych kolektorów słonecznych.

 

Bakterie nie zjedzą patyczków do uszu

Gdy już zużyjemy ogrzaną w sposób ekologiczny wodę, może ona trafić do przydomowej oczyszczalni ścieków. Firm zajmujących się zakładaniem tej technologii było kilka na targach. Zażarcie walczą o klienta – podczas mojej rozmowy z jednym wystawcą, podszedł do nas inny i zaczął go przekrzykiwać chwaląc swoją ofertę. Koszt zamontowania takiej oczyszczalni zaczyna się od 7 tys. zł wzwyż. W zamian za to szambiarka odwiedzi nas tylko raz na dwa lata, ich pracę zastąpią żarłoczne bakterie.

Nie zjedzą jednak np. patyczków do uszu i dlatego w końcu ktoś będzie musiał przyjechać do nas z asenizacji – zauważył mój inny rozmówca.

Warto jeszcze wybrać się na targi. Potrwają do niedzieli. Poza wystawami można wziąć udział w licznych konferencjach odbywających się równoległe w halach MTS.