Siedziba Opery na Zamku zmieniła się nie do poznania. Jak prezentują się eleganckie wnętrza, obrotowa scena i przede wszystkim, jak doskonała jest akustyka, szczecinianie przekonają się już w ten weekend.
Po czterech latach remontu Opera na Zamku wraca do swojej dawnej siedziby w Zamku Książąt Pomorskich.
To jeden z najnowocześniejszych teatrów w Europie
Jak podkreśla Jacek Jekiel, dyrektor instytucji, teraz jest to jeden z najnowocześniejszych teatrów muzycznych w Europie. To za sprawą m.in. obrotowej sceny, która została wyposażona w nowoczesny system sterowania oświetleniem oraz system nagłośnienia, umożliwiający realizację najbardziej skomplikowanych opraw dźwiękowych spektakli i koncertów. Zawisło nad nią ponad 40 sztankietów, służących do podnoszenia dekoracji. Orkiestron jest zasłaniany, a dobudowana kieszeń pozwala na obustronne wprowadzanie elementów scenografii czy grup artystów podczas spektaklu.
Świetna akustyka
Sufit i ściany zostały pokryte specjalnymi ekranami akustycznymi, dzięki czemu sala główna Opery na Zamku sprawdzi się równie doskonale podczas solowego recitalu z towarzyszeniem fortepianu, jak i w monumentalnej operze z dużą orkiestrą.
- Możemy dostosować akustykę do warunków, do ilości publiczności oraz rodzaju muzyki. Sala została odpowiednio wytłumiona przed hałasami zewnętrznymi – mówi Piotr Kozłowski z wrocławskiego konsorcjum Pracownia Akustyczna Kozłowski & EMWU-Projekt.
Sala główna utrzymana jest w ciemnej kolorystyce. Schody i podłogi wykonano z ciemnobrązowego, dębowego drewna, fotele (w liczbie 547) są czarne. We foyer ciemne granitowe podłogi kontrastują z białymi ścianami i białymi lampami, które mogą zmieniać kolor.
Zabytkowe odkrycia w toaletach
Pieczołowicie odtworzonym sufitem zachwyca Galeria Południowa, w której będą się odbywały wystawy i bankiety po premierach. W eleganckich toaletach można podziwiać odkryte przez archeologów pozostałości po siedzibie Gryfitów. Wyeksponowano je pod przeszkloną i podświetloną podłogą oraz na ścianach.
Z kolei w wieży więziennej odrestaurowane zostały XVI-wieczne malowidła.
Wyremontowane zostały także miejsca niedostępne dla widzów, takie jak sala prób baletu i sala prób muzyków orkiestry. Na pracowników Opery czekają nowe biura, warsztaty, pracownie, pomieszczenia techniczne, magazyny, serwerownie wraz z nowym wyposażeniem.
Modernizacja Opery na Zamku była jedną z najważniejszych inwestycji kulturalnych Województwa Zachodniopomorskiego. Całkowity koszt jej remontu wyniósł blisko 80 mln złotych.
11 dni świętowania
Z okazji powrotu Opery do wyremontowanych sal w Zamku Książąt Pomorskich, zaplanowano 11-dniowe święto, które rozpocznie się już w piątek, 20 listopada. Wieczór uświetni premiera „Balu maskowego” Giuseppe Verdiego w reż. Waldermara Zawodzińskiego (wstęp z zaproszeniami). Galę inauguracyjną, którą poprowadzi znana aktorka – Katarzyna Bujakiewicz wraz z gościem specjalnym - Markiem Kondratem, na żywo od godz. 18:00 będzie transmitowała TVP Szczecin.
„Bal maskowy” będzie wystawiany także w sobotę i niedzielę (21 listopada o 19:00 i 22 listopada o 18:00). Bilety kosztują 120 i 150 zł.
W 11-dniowym programie wydarzeń z okazji Nowego Otwarcia Opery znalazły się także: operetkowy hit - „Hrabina Marica”, musical artystów Teatru Roma i występ Małgorzaty Walewskiej. Gwiazdą otwarcia będzie francuska sopranistka Patricia Petibon. Najnowszy album śpiewaczki, wydany w 2014 roku, „La Belle Excentrique”, to recital melodii francuskich od Fauré, Satie, Hahna i Poulenca po Manuela Rosenthala i Léo Ferré. Jego fragmenty będzie można usłyszeć podczas występu artystki w Szczecinie, który odbędzie się 23 listopada. Bilety na koncert kosztują 150 i 200 zł.
Komentarze
0