Można tu nie tylko złapać oddech, ale również naprawić rower i doładować telefon. W Mrzeżynie oddano do użytku modelowe miejsce wypoczynku dla turystów rowerowych. Inwestycja jest elementem projektu Biking South Baltic, który promuje i rozwija Trasę Rowerową Morza Bałtyckiego – EuroVelo 10. Część tego szlaku przebiega przez Pomorze Zachodnie.

Modelowe miejsce odpoczynku zaprojektowano z myślą o potrzebach rowerowych turystów. Lekka, drewniana konstrukcja chroni przed deszczem, w środku można usiąść, by zjeść posiłek i chwilę odpocząć. Na miejscu dostępne są też specjalne rowerowe zestawy naprawcze.

Od maja do września czynna będzie również stacja doładowania rowerów elektrycznych, a także gniazda zasilania urządzeń elektrycznych i router wi-fi, dzięki czemu będzie można naładować telefon i skorzystać z internetu. To wszystko umożliwi zasilanie miejsca odpoczynku energią z paneli fotowoltaicznych.

- Budujemy infrastrukturę rowerową i chcemy, by jak najlepiej służyła ona naszym mieszkańcom i odwiedzającym nasz region turystom. Stworzyliśmy więc wzorcowe miejsce, które nie tylko będzie dobrym przystankiem na trasie wycieczki, ale także inspiracją i wskazówką dla samorządów, jak rozwijać powstające na Pomorzu Zachodnim trasy rowerowe. Wszyscy przecież chcemy, by przyciągały one jak najwięcej miłośników rowerów - mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Inwestycja w Mrzeżynie kosztowała ponad 245 tys. zł i jest częścią szerszego projektu Biking South Baltic, który promuje i rozwija Trasę Rowerową Morza Bałtyckiego – EuroVelo 10. Całkowita wartość projektu realizowanego w Danii, Niemczech, Polsce, na Litwie i w Szwecji przekracza milion euro, zachodniopomorska część to ponad 700 tys. zł. Obok modelowego odcinka powstały parkingi rowerowe zaopatrzone w boksy w Mrzeżynie, a także zwykłe parkingi w Rogowie. Przeprowadzono także specjalistyczne badania oraz szkolenia dla branży turystycznej. W Świnoujściu, Rogowie i Darłowie zainstalowano także liczniki rowerowe, które od maja 2017 r. zliczyły ponad 2,5 miliona rowerzystów.

Projekt Biking South Baltic jest współfinansowany ze środków Programu Południowy Bałtyk 2014-2020. Prowadząca wzdłuż bałtyckiego wybrzeża trasa rowerowa EuroVelo 10 na Pomorzu Zachodnim ma długość ok. 223 km. W naszym regionie, w zdecydowanej większości jest już wykonana i wymaga tylko oznakowania oraz ewentualnie niewielkich dostosowań. Aktualne mapy przebiegu trasy można pobrać ze strony http://velobaltica.pl

foto: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego