120-letni zabytkowy budynek u zbiegu ulic św. Ducha i Dworcowej odzyska bogato zdobioną elewację i zmieni swoją funkcję. Inwestor – spółka Emelem – planuje stworzyć tam centrum konferencyjno-weselno-hotelowe. Najbardziej optymistyczny harmonogram zakłada, że zrewitalizowany budynek mógłby być gotowy już w grudniu 2022 r.

Projekt renowacji starej drukarni przygotowała warszawska pracowania Tremend, która zajmie się również aranżacją wnętrz. Efekt prac projektowych można zobaczyć na załączonych wizualizacjach.

Prace remontowe już trwają

Remont budynku ruszył na początku roku. Zaczęło się m.in. od zbijania zmurszałych tynków wewnątrz budynku i wyburzania niepotrzebnych ścian działowych. Inwestor czeka teraz na zgodę na wykonanie izolacji budynku i renowację elewacji. Jest też złożony wniosek o zgodę na przebudowę budynku.

W jej ramach wyburzone zostanie najwyższe piętro, które zostało dobudowane już po wojnie. Zastąpią ją dwie lekkie kondygnacje stalowe z oszklone fasadą, w których zaplanowano miejsca hotelowe. Niżej będą sale konferencyjno-weselne, a na parterze trzy ogólnodostępne restauracje.

Inwestor – spółka Emelem – znany jest w Szczecinie z renowacji Kamienicy Dohrna u zbiegu ul. 3 Maja i pl. Zawiszy Czarnego (uruchomiono tam hotel sieci Focus) oraz kupna zdewastowanego hotelu Piast przy pl. Zwycięstwa.

Od domu towarowego po drukarnię

Budynek u zbiegu dzisiejszych ulic Dworcowej i św. Ducha powstał w latach 1900-01 według projektu W.O. Zimmermanna. Zaplanowano go jako dom towarowy dla zajmującej się konfekcją firmy H.B. Juda (obok ci sami inwestorzy postawili nieistniejący dziś hotel Metropole). Później mieściła się tam redakcja Stettiner Abendpost i jej drukarnia.

Po wojnie kamienica pełniła podobną funkcję. Przejęła ją Drukarnia Państwowa nr 1, która drukowała tam m.in. „Kurier Szczeciński”. Od lat 50. do lat 90. nieruchomość była częścią majątku Szczecińskich Zakładów Graficznych. W latach 80. przeprowadzono remont, w ramach którego dobudowano wspomnianą piątą kondygnację. Po przemianach ustrojowych nieruchomość trafiła w prywatne ręce. Prawdopodobnie od 1997 r. budynek stoi pusty.

Jak budynek wyglądał przed wojną można zobaczyć na zdjęciach umieszczonych w serwisie fotopolska.eu: https://fotopolska.eu/1084858,foto.html?o=b104643