Tym razem z kamerą gościliśmy u Marka Łuczaka, człowieka wielu talentów, który jest autorem m.in. serii książek poświęconych dzielnicom Szczecina.

Marek Łuczak jest doktorem historii i prezesem Pomorskiego Towarzystwa Historycznego. W swoim dorobku ma ponad trzydziestu książek oraz wiele artykułów o historii i zabytkach Szczecina oraz Pomorza Zachodniego. Od 2004 roku ukazują się jego publikacje poświęcone dzielnicom Szczecina. Jako pierwsze powstały Zdroje, dziś już praktycznie wszystkie zakątki miasta znajdziemy w tej pięknie wydanej serii.

Łuczak to też policjant. Rozpoczynał pracę w zwykłym komisariacie. Dziś jest koordynatorem wojewódzkim ds. przestępstw przeciwko dziedzictwu narodowemu Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Z jednej strony to praca mozolna, bo katalogowanie bez wątpienia do takich się zalicza, z drugiej strony to sytuacje rodem z wciągających kryminałów. Tajemnicze zaginięcia, poszukiwania i w końcu niespodziewane odkrycia – to jedna ze stron pracy Łuczaka.

Co autor robi wolnym czasie (czyli kiedy!)? Jest jeszcze kompozytorem i twórcą formacji Outsider. Utwory znajdziecie w sieci, ale oczywiście ukazały się również płyty. Sprzedaż tych ostatnich związana jest z charytatywną działalnością policjanta.

Chciałem się też dowiedzieć trochę o losach samego autora, który przyszedł na świat w 1978 roku w Kaliningradzie. Choć dość szybko jego rodzina przeniosła się do Szczecina, to rosyjskie powinowactwa w jakiś sposób jeszcze wracały w jego losach.

 

 

Krzysztof Lichtblau (ur. 1989 r. w Szczecinie) – krytyk literacki i komiksowy. Doktorant w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim. Redaktor „Zeszytów Komiksowych”. Publikował m.in. w „Pograniczach”, „Midraszu”, „Odrze”, „Fabulariach” i „Tyglu Kultury”. W latach 2014-2018 pełnił funkcję sekretarza w kwartalniku literacko-kulturalnym „eleWator”. Redaktor naczelny portalu o popkulturze BETONiarka.net. Członek Stowarzyszenia POP-ART. Pracownik działu promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie.

Zobacz na fb: Pan od książek