Choć przygoda z paleniem kawy nie była planowana, to Paweł Drzażdżewski nie mógł wybrać lepszej ścieżki kariery. Obecny Mistrz Polski w roastingu przygotuje się właśnie do startu w Mistrzostwach Świata. Efektów jego pracy można spróbować, odwiedzając Qualię Caffe.

Paweł Drzażdżewski kilka lat temu stwierdził, że chciałby nauczyć się palić kawę. Podczas wakacji w Portugalii zahaczył się w Academia do Café, gdzie pracuje jedna z najbardziej cenionych kawowych ekspertów, Sandra Azevedo. Pod jej okiem zrobił podstawowe szkolenie. Dziś na swoim koncie ma tytuł Mistrza Polski w paleniu kawy, a na co dzień pracuje w szczecińskiej palarni Qualia Caffe.

 

Szansa na zdobycie tytułu najlepszego na świecie

Paweł Drzażdżewski będzie trzecim Polakiem, który wystartuje w Mistrzostwach Świata w Paleniu Kawy. Przed nim nasz kraj reprezentowali Mateusz Karczewski i Rafał Kaniewski.

– Mistrzostwa Świata w kawie to stricte branżowa impreza, która towarzyszy jednym z największych targów kawy World of Coffee – mówi Drzażdżewski. – Na zawodach każdy z uczestników dostaje 5 rodzajów zielonego ziarna. Jedno po to, by zapoznać się z urządzeniami, z których będziemy korzystać, z drugiego musimy zrobić kawę jednorodną, a z pozostałych trzech stworzyć mieszkankę.

Tegoroczne zawody odbędą się w Mediolanie w dniach 23-25 czerwca.

– To olbrzymi zaszczyt. Trenuję każdego dnia, stojąc przy piecu i paląc ziarno. Od początku czerwca zaczynam tournée po zaprzyjaźnionych kawiarniach i palarniach, żeby zapoznać się z różnymi maszynami i tym, jaki mają one wpływ na smak kawy – zdradza Drzażdżewski.

 

Palenie kawy niczym alchemia. „To mieszanka rzemiosła i nauki”

O tym, czy kawa będzie dobra, decyduje wiele zmiennych czynników. Pod uwagę trzeba wziąć to, skąd pochodzi dane zielone ziarno, w jakich warunkach było uprawiane.

– Są dwie metody uzyskiwania smaku. Pierwsza, z której my nie korzystamy w Qualii Caffe, to używanie aromatów. Jednak to jest szkodliwe dla młynków i nie o to w rzemieślniczym paleniu kawy nam chodzi. Drugą metodą jest podkreślanie naturalnych cech zielonego ziarna, które wynikają z miejsca pochodzenia. Im dłużej palimy kawę, to jest mniej kwasowa, robi się bardziej słodka – wyjaśnia Drzażdżewski. – Co mnie zaskoczyło, to kawa z Meksyku, która smakowała jak świeżo zerwana bazylia.

Palenie kawy to sztuka, która wymaga reagowania i dostosowywania swoich działań do miejsca i czasu. Żadne palenie nie będzie takie samo. Trochę tak jak ze spektaklem teatralnym – to wydarzenie jedyne w swoim rodzaju, dziejące się tu i teraz. Każde kolejne przedstawienie będzie już inne.

– Chodzi o to, żeby znaleźć odpowiedni profil dla danego surowca. Musimy reagować na zmianę właściwości fizycznych i chemicznych. Zmienne warunki pogodowe też są problematyczne. Palenie kawy to mieszanka rzemiosła i nauki – podsumowuje Drzażdżewski.

 

Kawa przygotowana na wiele sposobów. „Ma przede wszystkim smakować”

Nie dajmy sobie wmówić, że kawa powinna przyjmować tylko jedną formę – czarną i mocną. Jak przekonuje Drzażdżewski, jest wiele różnych sposobów serwowania kawy i w zależności od gustu każdemu przypasuje coś innego.

– Idzie lato, nie każdy będzie chciał teraz pić gorący napar, można więc spróbować cold brew. Są tacy, którzy przygotowują kawę w ekspresach. Ja akurat nie jestem fanem espresso, kawy mleczne pijam bardzo rzadko. Preferuję przelewową, ale i zwykłą plujkę też wypiję. Kawa ma przede wszystkim smakować.

Nie tylko jest wiele różnych metod podawania kawy, ale jest też wiele odmian o różnych profilach smakowych. W Qualia Caffe dostaniemy kawy m.in. o profilu orzechów arachidowych, czekoladowym, czy nawet miodu gryczanego.

– Konsumentów możemy podzielić na kilka grup. Świadomych i mniej świadomych, parzących przelewowo i w ekspresach. Jedni lubią klasykę, jedni owocowe smaki. Dla każdego mamy jakąś propozycję – zapewnia Drzażdżewski. – Najwięcej kawy sprowadza się z Brazylii, to największy producent arabiki na świecie. To ta najpopularniejsza kawa.

 

W ofercie Qualii Caffe znajdują się kawy zarówno dla miłośników tradycyjnych włoskich smaków, jak i fanów „trzeciej fali kawowej”. Oprócz najlepszych ziaren dostaniemy tam również ekspresy (do gastronomii, biura i domu), młynki i wszelkie akcesoria kawowe, od dzbanków przez wagi, chemexy, aeropresy, po kawiarki oraz porcelanę. To kompleksowe podejście do kawy pozwala klientom cieszyć podniebienie wspaniałym smakiem.

Dodatkowo Qualia Caffe prowadzi szereg warsztatów z Pawłem Drzażdżewskim. Można nauczyć się, jak powinno smakować się kawę, na co zwracać uwagę i w jaki sposób oceniać kawę, czy podszkolić się w samodzielnym paleniu kawy.

Qualię Caffe można znaleźć na prawobrzeżu (ul. Struga 15) i lewobrzeżu (ul. Jagiellońska 86) Szczecina oraz m.in. na coniedzielnym Szczecińskim Bazarze Smakoszy.

 

https://qualiacaffe.com/