Każdego roku turyści pytają o wieżę Baresela obok Jeziora Szmaragdowego w Zdrojach. Archiwalne zdjęcia budowli, która została wysadzona przez Niemców w 1945 roku, widnieją w wielu przewodnikach po Szczecinie.

Dwa największe fragmenty, które pozostały z obiektu, pokazaliśmy w pierwszym odcinku naszego cyklu „Przewodnik wSzczecinie.pl”, w którym z kamerą odwiedziliśmy okolice Jeziora Szmaragdowego. Naszym przewodnikiem zgodził się zostać Przemysław Olejnik z Centrum Edukacji Leśnej „Szmaragd”.

– Wiem, że możecie czuć się rozczarowani. Zwłaszcza, że na lewobrzeżu są Wieża Gocławska, ruiny Wieży Quistorpa, to tutaj spodziewamy się również czegoś większego. Wieża Baresela praktycznie cała składała się z cegieł. Zostały one wtórnie wykorzystane jako materiał budowlany. Stąd niewielka ilość pozostałości po tej wieży. Łatwo je przeoczyć – zauważa Olejnik.

Nie tylko punkt widokowy, ale także restauracja

Wieża Baresela miała 32 metry wysokości. Powstała w 1904 roku. Budowla stanęła na Skórczej Górze. Z jej szczytu można było zobaczyć lewobrzeże Szczecina, Międzyodrze oraz Zdroje. Obecnie teren jest mocno zarośnięty. Panoramę miasta, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, można jednak podziwiać ze schodów, które kiedyś prowadziły do wieży. Obok budowli znajdowała się restauracja, do której chętnie przyjeżdżali okoliczni mieszkańcy. Dużym atutem Wieży Baresela była możliwość obcowania z naturą.

Jej fundatorem był mieszkaniec Zdrojów Johannes Baresel. Za wejście na szczyt gminny urzędnik liczył sobie 5 fenigów. Wokół wieży posadzone kilkanaście dębów, nazywanych „dębami królewskimi”. Podczas II wojny światowej Wieża Baresela służyła jako punkt obserwacyjny dla wojska niemieckiego. Wycofując się na zachód, Wehrmacht wysadził konstrukcję. Wszystko dlatego, aby nie skorzystali z niej zbliżający się Sowieci.

Schody, schody, schody… i fragment posadzki

Tylko tyle pozostało z Wieży Baresela, choć publikowane w sieci informacje są sprzeczne. Są artykuły, w których przeczytamy o ruinach wieży, a gdzie indziej o pozostałościach po restauracji. Jak wskazuje nasz przewodnik, po wieży pozostało jedynie zwałowisko cegieł oraz fragment posadzki. 

– Nie ma tygodnia w sezonie letnim, w którym ludzie nie pytaliby i nie szukali tej wieży. Przychodzą i mówią: „szukaliśmy i nie znaleźliśmy”. Towarzyszy temu spore zdziwienie. Niestety zarówno obie restauracje, które się tutaj niegdyś znajdowały, jak i sama wieża już w zasadzie nie istnieją – podkreśla Przemysław Olejnik.

Pierwszy odcinek wiosenno-letniego przewodnika po atrakcjach w Szczecinie w ciągu zaledwie tygodnia wyświetlono prawie 100 tysięcy. W drugim odcinku odkrywaliśmy tajemnice gmachu Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. 

Program Przewodnik wSzczecinie.pl powstaje przy współpracy z Cupra Szczecin.