Gościnią w nowym odcinku cyklu Pan od książek była prof. Inga Iwasiów. Film powstał jeszcze przed wakacjami na kampusie Piastów, gdzie kształcą się studenci m.in.: filologii, kulturoznawstwa, dziennikarstwa czy wreszcie studiów pisarskich.

Inga Iwasiów jest nie tylko nauczycielką akademicką, ale również pisarką, krytyczką literacką i jurorką. Ostatnio przewodniczyła jednej z najważniejszych nagród: Nagrodzie Literackiej NIKE. Jak powiedziała w rozmowie, ta wielofunkcyjność możliwa jest przez okresowe wygaszanie jednych funkcji na rzecz drugich.

Jednym z ważniejszych tematów były zmiany, które dotyczyły różnych aspektów nauki i literatury. Z jednej strony mówiliśmy o zmianach na szczecińskiej polonistyce, pojawieniu się studiów pisarskich, ale też przemian na współczesnym uniwersytecie w ogóle. Z drugiej strony prześledziliśmy nieco pisarską drogę autorki. Od poezji i opowiadań do powieści i tekstów czysto wspomnieniowych. Dużą przestrzeń zajmuje tu autobiografizm, od którego – wydaje się – w pisaniu nie da się uciec. W przypadku Iwasiów to nie dziwi. Jest ona jedną z założycielek Polskiego Towarzystwa Autobiograficznego, które wydaje pismo „Autobiografia. Literatura. Kultura. Media”.

Trochę też napiszę o sobie. Kończyłem polonistykę i kampus (jeszcze przed remontem) zajmuje ważne miejsce w moich wspomnieniach. To tu „narodziło się” mnóstwo osób, z którymi mam dziś przyjemność pracować. Dzięki!