W 2023 roku otoczono opieką łącznie 10 psów spoza Szczecina. Ich pobyt w schronisku przy ul. Zwierzęcy Zakątek 1 jest odpłatny. Zasady są regulowane w formie porozumień międzygminnych.

Porozumienie z Gminą Gryfino było przedmiotem obrad podczas styczniowej sesji Rady Miasta. Radni bez dyskusji wyrazili zgodę na podpisanie dokumentu.

– Porozumienie z Gminą Gryfino ma obowiązywać przez dwa lata i w tym czasie mogłoby do szczecińskiego schroniska trafić stamtąd maksymalnie 10 psów, po pięć rocznie. Warto zaznaczyć, że w ubiegłym roku, pomimo podpisanego porozumienia, żaden pies z terenu Gminy Gryfino do Szczecina nie dotarł – informuje Paulina Łątka z urzędu miasta.

Jeśli teraz będzie inaczej, za opiekę nad każdym zadbanym psem Szczecin otrzyma 2 tys. zł brutto rocznie. W przypadku psa, który nie został wcześniej zaszczepiony, odrobaczony, odpchlony, wykastrowany lub wysterylizowany, a także nie przeszedł kwarantanny, stawka wzrośnie do 3,5 tys. zł brutto.

– Jeśli w ciągu roku zwierzę przybyłe z Gminy Gryfino nie znajdzie nowego domu, opłata za jego pobytu w szczecińskim schronisku będzie wynosiła 51,44 zł brutto za dzień – dodaje Paulina Łątka.

W ubiegłym roku Szczecin miał podpisane podobne porozumienia również z gminami: Warnice, Przelewice, Goleniów i Nowe Warpno.