Ceniony na całym świecie przewodnik kulinarny "Gault & Millau" założyli pół wieku temu we Francji dwaj znani krytycy kulinarni - Henri Gault i Christian Millau. Niedawno ukazała się pierwsza polska edycja tego prestiżowego wydawnictwa, w której znalazło się 5 restauracji ze Szczecina.

Publikacja zawiera sześć regionów, w których opisano najlepiej ocenione przez anonimowych inspektorów Gault & Millau (w Polsce jest ich tylko dziesięciu) restauracje, a także hotele i produkty regionalne.

- Są regiony, w których znaleźliśmy kilka cudownych perełek. Są też takie, w których niemal nie da się jeść. Najgorzej jest na obszarze pomiędzy Poznaniem, Zieloną Górą a Szczecinem – mówiła Justyna Adamczyk, redaktor naczelna polskiej edycji prestiżowego przewodnika kulinarnego „Gault & Millau”, w wywiadzie dla portalu www.e-gastronomia.pl

W samym Szczecinie jednak inspektorzy Gault & Millau docenili 5 restauracji, o których notki znalazły się w przewodniku. Są to Restauracja Bohema (10/20 punktów) przy al. Wojska Polskiego 67, Restauracja Bombay (9,5/20 punktów) przy Partyzantów 1, Caffe Venezia (12,5/20 punktów) zlokalizowana na pl. Orła Białego 10, Restauracja Na kuncu korytarza (11,5/20 punktów) w Zamku Książąt Pomorskich oraz Restauracja Radecki (12/20 punktów) przy Tkackiej 12.

Ocenie podlegało wszystko czego klient restauracji doświadcza (m. in. wystrój, obsługa, czas oczekiwania na danie), ale najważniejsze dla inspektorów Gault & Millau było to, co znajdowało się na talerzu – jakość produktów, ich pochodzenie, unikalność. W sumie można było zdobyć 20 punktów, od 10 przyznawano wyróżnienie. W przeciwieństwie do drugiego prestiżowego wydawnictwa - Michelin - są to nie gwiazdki, ale czapki kucharskie. 

W Szczecinie po jednej czapce (z maksymalnych pięciu) otrzymały trzy restauracje – Caffe Venezia, Radecki, Na kuncu korytarza.

Co ciekawe, w całym kraju nikt nie otrzymał maksymalnej oceny, czyli 20 punktów i 5 czapek. Najlepszy wynik zdobyło warszawskie Atelier Amaro – 17 punktów i 4 czapki (jako jedyna w Polsce). Trzem lokalom przyznano po 3 czapki, 53 – po dwie, a kolejnych 111 dostało po jednej czapce.

Łącznie inspektorzy Gault & Millau odwiedzili 600 restauracji, z czego w przewodniku zostało opisanych 246.

Jeśli chodzi o hotele, w przewodniku znalazł się szczeciński Park Hotel.

Przewodnik „Gault & Millau” [czyt. go e mijo] ukazuje się w 9 krajach. W 2014 do tego elitarnego grona dołączyła także Polska. Przewodnik jest dostępny w sprzedaży od grudnia ubiegłego roku.