Co się dzieje z zapomnianymi zabawkami? Gdzie lądują zagubione psiaki? Co Trzy Orły robią w nocy? Kilka pomysłów na to ma Jacek Ogrodniczak w najnowszej publikacji Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie zatytułowanej „Co zaczarowane pojazdy robią nocą? Szczecińskie motobajki”.

Książka zawiera 6 historii, w których istotną rolę odgrywają stare pojazdy: autobusy, tramwaje, motory. Na co dzień znajdują się one w muzeum, jednak pod osłoną nocy często okazuje się, że są wykorzystywane do miejskich podróży.

Po każdej z historii znajduje się akapit „Porozmawiajmy”, w którym zawarte są krótkie refleksje. Są to odczucia dzieci, którym historie był czytane, wraz z dopiskiem autora. Niejednokrotnie spostrzeżenia dzieci stanowią zaskoczenie – ich spojrzenie na poszczególne wydarzenia pokazują nam, co dla nich jest istotne w codziennym życiu oraz jak radzą sobie z podobnymi problemami czy sytuacjami, którym czoła musieli stawić bohaterowie.

Dodatkowo rodzice w zachowaniach fikcyjnych postaci będą mogli przyjrzeć się jak w lustrze swoim własnym postępowaniom i jak ich działania wpływają na dzieci. Nawet niechlujnie naprawiona zabawka może wywołać smutek oraz łzy na twarzy milusińskich. Może zarówno dzieciom, jak i rodzicom potrzebny jest punkt widzenia pluszaka?

Przedstawione bajki mogą również stanowić dobry pretekst do trudniejszych rozmów. Ucieczka psa Bambucha pomoże w zrozumieniu, że zwierzęta odchodzą. Historia świnki Matyldy pokaże, że konsumpcjonizm może mieć negatywne skutki, a opowieść o Adasiu i jego rowerze dowiedzie między innymi tego, że o swoje rzeczy i zabawki trzeba dbać, by jak najdłużej nam służyły.

Książka opatrzona jest pracami dzieci ze szczecińskich przedszkoli, ilustracjami artystki Aleksandry Zaborskiej oraz zdjęciami niektórych z eksponatów muzealnych, np. wagonu tramwajowego typu N z 1951 roku. Książkę z bajkami można kupić w muzeum w cenie 30 zł.