Sukcesy, historia i niezwykła atmosfera, czyli II LO oczami dawnych i przyszłych uczniów.

Nie wierzcie reklamom, spytajcie znajomych

II Liceum Ogólnokształcące to jedna z najstarszych szkół w Szczecinie, która od wielu lat zajmuje czołowe miejsca w rankingu szczecińskich liceów. Absolwenci wspominają ją dobrze, gimnazjaliści chcieliby już we wrześniu być uczniami tej szkoły, a młodzi nauczyciele dobrze mówią o swoim miejscu pracy.

„II Liceum Ogólnokształcące to szkoła przyjazna uczniowi, w której panuje klimat życzliwości” – czytamy na stronach internetowych Dwójki. Okazuje się, że to nie tylko reklama. Przeglądając fora internetowe trudno oprzeć się wrażeniu, że o tym liceum po prostu nie mówi się źle. – „Szkołę wspominam bardzo dobrze i ciepło. W czasie studiów często myślałam, że chciałabym się cofnąć do tamtych czasów” – mówi Dominika, absolwentka II LO.

Szansa na sukces

„Szkoła kładzie duży nacisk na indywidualną pracę z uczniami, wielu z nich odnosi sukcesy w olimpiadach i konkursach” – czytamy na stronach Pobożniaka. Indywidualne podejście nauczycieli oraz liczne koła zainteresowań i zajęcia pozalekcyjne pomagają w zdobywaniu czołowych miejsc na olimpiadach i konkursach przedmiotowych. - „Moja wysoka średnia na uczelni to na pewno zasługa II LO i nauczycieli chemii, biologii, matematyki i fizyki” – mówi Anna, ogólnopolska finalistka olimpiady z chemii, dziś studentka Uniwersytetu medycznego w Poznaniu. – „W tej szkole rozwinęłam kompetencje językowe i literackie, które przydają mi się na studiach. Na lekcjach języka polskiego mogliśmy swobodnie dyskutować na temat lektur. Dzięki temu poczułam, na czym polega interpretacja” – mówi Dominika, obecnie studentka iberystyki na UJ.

Okiem gimnazjalisty

Dużym plusem Dwójki jest możliwość wyboru interesującego dla siebie profilu. W przyszłym roku szkolnym powstanie 8 klas pierwszych. Klasa biotechnologiczna, językowo-matematyczna, humanistyczno-dziennikarska, politologiczna, ekonomiczna, matematyczno-fizyczno-informatyczna,
matematyczna-fizyczno-chemiczna, biologiczno-fizyczno-chemiczna – to propozycje, wśród których każdy gimnazjalista znajdzie coś dla siebie.

Niektórzy z nich jeszcze ucząc się w gimnazjum, biorą udział w zajęciach proponowanych przez II LO. –„Już teraz wiem, że muszę się dostać do tej szkoły. Chodzę tam na zajęcia koła filozoficznego i dzięki temu mogę przekonać się, że atmosfera, którą tworzą uczniowie i nauczyciele, jest naprawdę niezwykła” – mówi Alicja, gimnazjalistka, której kuzynka kończyła II LO. W szkole prowadzone są dla gimnazjalistów także koła polonistyczne, chemiczne, języka angielskiego oraz matematyczne.

Krokodyl oswojony

„Absolwenci Dwójki to już ogromna rodzina - ich liczba przekracza 10 000. Są fundamentem sukcesów szkoły” – czytamy na stronach II LO. Wielu z nich do dziś spotyka się na imprezach klasowych. –„Organizujemy je przynajmniej 4 razy w roku. Zawsze wtedy wspominamy najśmieszniejsze sytuacje” – mówi Anna, absolwentka II LO. W takich sytuacjach na pierwszy ogień idą nauczyciele. –„Zawsze miło mówimy o wychowawczyni, która przez trzy lata myliła nasze imiona” –mówi ze śmiechem Dominika. –„Zawsze też pojawia się temat pana od PO, który co roku mówił każdej klasie, że jeszcze nigdy nic nie dostał w prezencie od uczniów. W związku z tym od nas zażyczył sobie parasol, a od klasy równoległej krokodyla do pływania” – dodaje Anna.

Przykład Dwójki pokazuje, że osiąganie sukcesów naukowych może upływać w przyjaznej atmosferze. –„Moim zdaniem II LO to miła szkoła. Wiadomo, nie ma tam samych aniołów, ale atmosfera jest życzliwa i można przyjemnie pracować oraz się uczyć” – komentuje Mariusz, student anglistyki, który w II odbywa praktykę pedagogiczną.

Szczegółowe dane dotyczące rekrutacji oraz wymagań można znaleźć na stronach internetowych II LO.