Powstała w połowie XIX wieku dzielnica Nowe Miasto charakteryzowała się tym, że sporo miejsca zajmowały obiekty sportowe. Nie sposób je wszystkie wymienić. Dziś zachowała się architektura przypominająca o wojsku pruskim, stacjonującym niegdyś w rejonie ulicy Potulickiej.
Dziś idąc ulicą Potulicką od strony placu Zwycięstwa nie sposób nie zauważyć rzucających się budynków z czerwonej cegły. Powstały one w połowie XIX wieku i przeznaczone były dla garnizonu pruskiego wojska. Aż do 1919 roku stacjonował tu 2 Pułk Grenadierów im. Króla Fryderyka Wilhelma IV. Obszar jednostki rozciągał się od placu Zwycięstwa aż do ulicy Sowińskiego i składał się z części koszarowej i magazynowej.
Tu przywożono rannych żołnierzy z frontu
Co było wówczas charakterystyczne dla obiektów wojskowych, budynki rozlokowano wokół całej posesji pozostawiając pośrodku duży plac ćwiczeń dla żołnierzy. Tak właśnie rozplanowano teren w kwartale ulic Potulicka – Narutowicza – Kopernika – Sambora. Podobne funkcje pełnił duży plac znajdujący się za murami jednostki po drugiej stronie ulicy Narutowicza. W obecnych garażach trzymano niegdyś konie i sprzęt wojskowy. Działał tu też Lazareth, czyli szpital wojskowy, w którym zachował się cały osprzęt medyczny. To tutaj przywożono rannych z frontu wschodniego podczas I wojny światowej.
Po ustaleniach traktatu wersalskiego wojsko niemieckie zostało zredukowane, więc i rola jednostki zmalała. Właściwie pułk rozwiązano. Wkrótce potem w ówczesnym kościele garnizonowym (dziś p. w. Serca Jezusowego) odsłonięto pomniki poświęcone grenadierom, fizylierom, artylerzystom i saperom. Również uroczyście odsłonięto pod budynkiem sztabu pomnik poległych grenadierów.
Ulica we władaniu wojska
Po II wojnie światowej w koszarach przy ulicy Potulickiej działały dwie jednostki – 124 Pułk Artylerii Przeciwlotniczej, później przeniesiony na al. Wojska Polskiego oraz 14 Batalion Zaopatrzenia, który przeprowadzono nad jezioro Miedwie. Przez lata ulica Sambora była zamknięta, gdyż znajdowała się na terenie wojskowym. Teren wojskowy sięgał aż do al. Piastów, gdzie do 1968 roku stacjonowały 13 specjalny pułk bezpieczeństwa, 12 pułk KBW Ziemi Szczecińskiej, 12 pułk WOW i 12 batalion pontonowo – mostowy KBW.
Obecnie przy ul. Potulickiej mieści się 15 Wojskowy Oddział Gospodarczy, areszt garnizonowy, WSW. Przy ul. Kopernika znajduje się Garnizonowy Ośrodek Mobilizacyjny, przychodnia i poradnia psychologiczna dla kandydatów na żołnierzy zawodowych oraz WKU. Przy ul. Narutowicza do wojska należą obiekty administrowane przez RZI (Rejonowy Zarząd Infrastruktury) oraz Wojskowe Biuro Emerytalne.
Z wojska do cywila
Z terenu wojskowego wydzielono kilka budynków, w tym Agencję Mienia Wojskowego, gdzie po okazyjnej cenie można kupić wojskowe ubrania. Jeden budynek dostała sąsiadująca z jednostką szkoła podstawowa. Ubyło wojsku również obiektów przy ul. Narutowicza i Potulickiej, gdzie w dawnych budynkach wojskowych znajdują się mieszkania cywilne.
Zobacz także:
Komentarze
39