W poprzednim odcinku opisywaliśmy historię obiektów wojskowych wybudowanych przy ulicy Żołnierskiej. Jednak w najbliższej okolicy powstały kolejne, których historia jest podobna. Dlatego zostały przedstawione w jednym artykule.

Około 1930 roku wniesiono obiekty przy ul. Łukasińskiego dla fizylierów. Mieścił się tutaj III Batalion 5 pułku piechoty. Jesienią 1945 roku wprowadził się 41 pułk zmechanizowany 29 Brygady Zmechanizowanej 12 Dywizji Zmechanizowanej. W różnych okresach miały tu siedzibę 41 pułk piechoty, 2 dywizjon artylerii przeciwlotniczej i 29 Brygada Zmechanizowana. Od 18 września 1999 roku mieści się tu siedziba Wielonarodowościowego Korpusu Północno – Wschodniego NATO.

Z wojska do policji

W 1930 roku w kwartale ulic Mickiewicza – Janickiego – Klonowica – Wernyhory powstały koszary dla wojsk ochrony przeciwlotniczej. Teren jednostki sięgał aż do ul. Klonowica, gdzie dziś znajduje się osiedle mieszkaniowe. W jednostce tej stacjonował I Batalion 51 pułku obrony przeciwlotniczej.

Po wojnie jednostka przechodziła z rąk do rąk. Krótko przebywał 5 pułk saperów, zanim wyprowadził się na dobre do Podjuch. Od 1949 roku jednostka należała do 12 Samobieżnego Batalionu 12 Brygady Zmechanizowanej. Dziewięć lat później przeniosła się tutaj 12 Dywizja Rakiet Taktycznych 12 DZ. Od 1990 roku stacjonował tu 12 Batalion remontowy, przemianowany później na Ruchome Warsztaty Remontowe.

Ostatni gospodarz, 2 pułk artylerii 12 DZ wyprowadził się stąd w 2002 roku. W listopadzie 2005 roku w dawnych koszarach ulokowano Komendę Policji Szczecin – Pogodno. Od września 2006 roku w sąsiedztwie komendy swoją siedzibę znalazła Prokuratura Apelacyjna. Zaś przy przyległej do dawnej jednostki ulicy Janickiego, pod numerem 30 mieści się oddział IPN.

Wojsko Polskie przy własnej ulicy

Jednostka Wojskowa przy al. Wojska Polskiego 250 jest rówieśniczką pozostałych obiektów w okolicy. Cały kompleks powstał w połowie lat 30 – tych XX wieku i należał do Wehrmachtu. Oficjalne nazwy były dwie i brzmiały Konigsjäger Kaserne i Cambrai Kaserne. Po drugiej wojnie światowej stacjonowało siedem formacji. Były to kolejno:

- 16 Dnowsko – Łużycka Brygada Pancerna

- 5 Kołobrzeski Pułk Piechoty

- 46 Batalion Transportowy

- 124 Pułk Artylerii Przeciwlotniczej, przeniesiony z ul. Potulickiej

- 33 Batalion Łączności, w 1995 roku jako 12 Batalion Dowodzenia przeniesiony na ul. Ku Słońcu

- 12 Brygada Zmechanizowana

- 3 Pułk Przeciwlotniczy

Zobacz także:

Szczecińskie jednostki: Poligon na peryferiach miasta

Szczecińskie jednostki: Zapomniana jednostka na obrzeżach

Szczecińskie jednostki: Kołobrzeskie Koszary na Ku Słońcu

Szczecińskie jednostki: To była dzielnica wojskowa

Szczecińskie jednostki: Saperzy byli tu od początku